20191020 15285720 października 2019 r. Muzeum przyłączyło się do obchodów Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, ogłoszonego przez Generalną Dyrekcja Ochrony Środowiska.

W programie wydarzenia, tego dnia odbył się specjalny wykład oraz spacer ścieżką edukacyjno-przyrodniczą ,,W Dolinie Pilicy’’. Wykład pt. ,,Woda w krajobrazie, historia, dwa aspekty w architekturze krajobrazu’’ wygłosiła Pani Bożenna Tkaczyk- Piechna – architekt krajobrazu, emerytowany wykładowca SGGW, autorka koncepcji rewitalizacji naszego parku. Było to niezwykle interesujące studium periodyzacji zagadnienia ogrodów na przestrzeni wieków. Prelegentka rozpoczęła analizę od renesansowych założeń ogrodowych zakładanych we Włoszech. Następnie szerokie spektrum omawianego zagadnienia uwidoczniło się w barokowych ogrodach, ukazanych głównie na przykładach, pochodzących z terenów Italii oraz Francji. XVII i XVIII-wieczne ogrody ukazała prowadząca na tle założeń rezydencjonalnych, otwartych na krajobraz.

Wszyscy zainteresowani dowiedzieli się ciekawych informacji o kompozycjach, symbolice i funkcji ogrodów. Po tak ciekawym wykładzie, zebrani goście udali się na spacer po zabytkowym parku w Winiarach, także ścieżką edukacyjno-przyrodniczą ,,W Dolinie Pilicy’’. Składamy serdeczne podziękowania Pani Bożennie Tkaczyk-Piechna, za niezwykle interesujący wykład i poprowadzenie spaceru. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i przyłączenie się do udziału w obchodach Dnia Krajobrazu 2019.