Kościół farny pw. Św. Mikołaja Biskupa

kosciol farny

Parafię fundowano zapewne już w XII w. Kościół farny obecnie nosi imię św. Mikołaja Biskupa, ale przed wiekami znajdował się pod wezwaniem Matki Boskiej, św. Mikołaja, św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny. Konsekracja drewnianej świątyni nastąpiła w 1501 r. Budowę murowanej rozpoczęto ok. 1603 r., po przerwie wywołanej wielkim pożarem 1616 r., który strawił całe miasto, kontynuowano ją w latach 1623-1635. Wtedy powstał jednonawowy kościół z trójbocznie zamkniętym prezbiterium oraz dwiema symetrycznymi kaplicami. Przebudowany po zniszczeniach potopu szwedzkiego, remontowany i przekształcany w 1836 r. W następnych latach popadał w ruinę, a jego rolę częściowo pełnił kościół franciszkański. Gruntownie wyremontowano go w I dekadzie XX w., za urzędowania proboszcza Marcelego Ciemniewskiego. Znacznie ucierpiał podczas II wojny światowej, odbudowany w 1948 r. 

Podobno pochowani są tu przedstawiciele głośnej w XIV i XV w. rodziny Ciołków, w tym siłacz Stanisław, który, jak głosi legenda, łamał podkowy, wyciskał w dłoniach soki z gałęzi drzew i sam przeniósł do kościoła w Ostrołęce olbrzymi dzwon, z którym 40. silnych mężczyzn nie mogło sobie poradzić. Wewnątrz świątyni zachowało się bogate wyposażenie. Warto zobaczyć m.in. na ołtarz główny z 1610 r. - widnieje w nim obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, w sukience ze srebrnej blachy.
U podnóża kościoła, od strony ul. Mostowej znajdziesz studnię zwaną „Dziekanką”. Czerpana z niej woda miała mieć ponoć działanie magiczne. Współczesny budynek plebanii zaprojektował prof. Wiktor Zin - wybitny architekt, znany z programu telewizyjnego „Piórkiem i węglem”.

 

Kościół pofranciszkański pw. Matki Bożej Szkaplerznej


kosciol MB SzkaplerznaFranciszkanie zostali sprowadzeni do Warki w latach 20. XVII w. przez wdowę Katarzynę z Boglewic. Otrzymali plac, dom, darowiznę w kwocie 8000 złotych polskich, a także kościółek św. Leonarda. W latach 1632-34 wznieśli własną świątynię – drewnianą. Kościół murowany, z ołtarzem głównym pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej, wystawili w latach 1652–1746 jako część franciszkańskiego zespołu klasztornego. Jednym ze sponsorów przedsięwzięcia był Władysław Grzegorzewskiego, kasztelan ciechanowski, dobroczyńca wielu okolicznych świątyń.

W II poł. XVIII w. w zabudowaniach klasztornych odbywały się posiedzenia sądów ziemskich czerskich i komisji cywilno-wojskowej ziemi czerskiej, zaś po 1864 r. stacjonowało wojsko rosyjskie, mieściła się szkoła i plebania. Na pocz. XVIII w. w konwencie pracował błogosławiony o. Rafał Chyliński (zm. 1741) - spowiednik, kaznodzieja, opiekun cierpiących, ubogich i opuszczonych.

Jednym z najcenniejszych zabytków świątyni jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII w., malowany na desce. W podziemiach spoczywają, przeniesione ze zniszczonego kościoła dominikańskiego, szczątki książąt mazowieckich: Trojdena I, Ziemowita III oraz księżnej Anny Danuty uwiecznionej w trylogii „Krzyżacy”. Warto zobaczyć - niedawno odsłonięty - wewnętrzny dziedziniec klasztorny otoczony krużgankami.

 

Rynek miejski - Plac Stefana Czarnieckiego

rynek1Niewielki rynek od zawsze był sercem miasta, ale nie znajdował się w obecnym miejscu od początku. Warka położona była kiedyś tam, gdzie obecnie znajduje się wieś Stara Warka. Później rynek z ratuszem znajdował się w miejscu „starego” cmentarza, w pobliżu nie istniejącego już kościoła Św. Anny. Nie widomo kiedy dokładnie przeniesiono go na obecne miejsce. W 1956 r., w związku z 300. rocznicą Bitwy pod Warką 1656 r. rynkowi nadano nazwę Plac Stefana Czarnieckiego. W 2013 r. stanął tu konny pomnik słynnego Hetmana.

Symbolem rynku, a zarazem miasta jest ratusz. Wiadomo, że w 1742 r. był drewniany i stał na środku rynku. Uległ zniszczeniu około połowy XVIII w. Obecny, klasycystyczny, usytuowany w południowej pierzei rynku, zbudowano w pierwszej ćwierci XIX w. W 1845 r. pisano o nim: z muru pokryty dachówką, średniej wielkości, w którym Magistrat posiedzenia swoje odbywa. W międzywojniu na parterze mieściły się biura Zarządu Miejskiego, na piętrze zaś mieszkanie burmistrza. Poważnie został zniszczony w czasie II wojny światowej. Kompleksową modernizację przeszedł w latach 2007-2008 w ramach realizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Warka. Na tyłach budynku, na stromej skarpie, dobudowano wtedy nową część magistratu i schody prowadzące nad Pilicę.

Obok ratusza znajduje się nowoczesny budynek Ochotniczej Straży Pożarnej, zakończony wieżą zegarową, z której w południe rozbrzmiewa hymn Warki.

Warecki rynek zawsze przyciągał handlarzy, czy to podczas targów, czy jarmarków. Dziś możesz tu skosztować wareckiego piwa albo pysznej szarlotki z wareckich jabłek.

 

Browar Warka

Browar z lotu ptakaPomyślność Warki stała przede wszystkim piwemtak pisał na początku XVII w. geografii historyk Mazowsza Jędrzej Święcicki. Trudno odmówić mu racji. Charakterystycznym od stuleci rzemiosłem była produkcja i sprzedaż piwa, kierowanego głownie do Warszawy. Dowodem uznania piwa wareckiego był chociażby przywilej księcia Bolesława V, wydany 18 czerwca 1478 r. zastrzegający wyłączność dostawy na dwór książęcy i sprzedaż w piwnicy warszawskiego Ratusza. O wysokim rozwoju piwowarstwa w Warce świadczy liczba piwowarów wykazanych w lustracji dóbr królewskich. Okresem największej popularności wareckiego piwa był wiek XVI, było ono wówczas powszechnie znane zarówno w Polsce jak i za granicą. Słynna anegdota związana z osobą nuncjusza papieskiego Gaetano, rozsławiła wareckie piwo na całą Europę.

Zapraszamy Państwa do zwiedzania wareckiego browaru, podczas którego poznają Państwo zarówno jego historię jak również tradycje piwowarskie w Warce. To właśnie tu, w jednym z najnowocześniejszych browarów w Polsce, wykwalifikowani pracownicy czuwają codziennie nad procesem produkcji piwa.

Browar przyjmuje grupy zorganizowane , minimum 20 osób, po wcześniejszym umówieniu terminu. Rezerwacje kontakt: centrum.rezerwacji@grupazywiec.pl

 

Hotel Sielanka nad Pilicą ****

SielankaTo idealne miejsce dla wszystkich, którzy cenią bliski kontakt z naturą, szukają wyciszenia, swobodnej elegancji oraz niespiesznego delektowania się urokami życia. Ciszę, spokój i sielskie pejzaże zapewnia zielona ściana Puszczy Stromeckiej z jednej strony i malownicza dolina rzeki Pilicy z drugiej. Sielanka znajduje się na południowym brzegu Pilicy, tylko 50 km od Warszawy, co sprawia, że jest łatwo i szybko osiągalna zarówno dla grup konferencyjnych jak i gości indywidualnych. Sielanka stanowi doskonałą bazę wypadową do odkrywania uroków okolic Warszawy i Doliny Pilicy (spływy kajakowe Pilicą, zabytki Warki i okolic, Muzeum im. K. Pułaskiego, ścieżka turystyczna w Browarze Wareckim, sady grójeckie itp.).

Na ponad 100 hektarowym terenie, nad Pilicą mieści się czterogwiazdkowy Hotel Sielanka nad Pilicą, ośrodek jeździecki z pełną infrastrukturą oraz nowy kompleks piłkarski obejmujący pełnowymiarowe i treningowe boisko akredytowane przez UEFA. To idealne miejsce na szybkie odzyskanie energii, relaksujące wczasy czy wyciszający weekend w okolicy Warszawy. Całość dopełniają piękne lasy, rozległe łąki, stawy z miejscami do wędkowania oraz urocze zakątki - idealne do organizacji pikników i rekreacji na łonie natury.

Planujesz aktywny wypoczynek, albo błogi relaks w weekend? Okolice Warki, a konkretnie hotel Sielanka to świetne rozwiązanie. Znajdziesz tu takie atrakcje jak spływy kajakowe, przejażdżki bryczką, strzelnice, trasy rowerowe i naukę jazdy konnej. Do dyspozycji naszych gości jest bowiem ponad 100-hektarowy obszar, świetnie nadający się do wędrówek, uprawiania sportu, czy łowienia ryb. Dla gości preferujących typowo hotelowe atrakcje, hotel Sielanka oferuje 4-gwiazdkowe, bogato wyposażone pokoje, centrum spa i wellness z krytym basenem z brodzikiem dla dzieci, restaurację, kawiarnię, winiarnię, a nawet karczmę. Hotel Sielanka oferuje także rodzinne weekendy dla rodzin z dziećmi, oferujące atrakcje zarówno dla dorosłych (jacuzzi, pikniki i spa), jak i dla najmłodszych: plac zabaw, jazdę na kucyku, badminton, siatkówkę plażową, czy pokój zabaw. Zapraszamy serdecznie!