museum lato2019 12W czasie trwających wakacji Muzeum im. K. Pułaskiego przygotowało dla dzieci zajęcia w ramach cyklu wakacyjnych spotkań pod hasłem szeroko rozumianej aktywności „Aktywne Lato w Warce”.

24 lipca dzieci z roczników 2008 – 2013 zgromadziły się w parku w Winiarach, gdzie odbyły się letnie warsztaty pt. „Wyprawa po zdrowie”. Dzieci odbyły wędrówkę po starym parku zapoznając się z jego fauną i florą, stworzyły swoje własne zielniki, namalowały „portrety” małych mieszkańców parku. W trakcie zajęć dowiedziały się, jak ważne są rośliny i zwierzęta oraz ich ochrona dla życia i zdrowia ludzi. W „poszukiwaniu” zdrowia mali odkrywcy trafili do strefy relaksu, gdzie na własnej skórze doświadczyli przyjemności jaką daje aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Był tor przeszkód, przeciąganie liny, skoki i wyścigi zręcznościowe.

Kontynuacją Aktywnych Wakacji w Muzeum były warsztaty z 7 sierpnia, tym razem pod hasłem „Szlachetne zdrowie – zdrowie i sprawność fizyczna w dawnych czasach”. Wprowadzeniem była fraszka Jana Kochanowskiego „Na zdrowie”, która uświadomiła małym uczestnikom, że już 450 lat temu troszczono się o zdrowie. Dzieci dowiedziały się jak ważna była sprawność fizyczna i kondycja dla dawnych wojowników, rycerzy, żołnierzy. Poznały w jaki sposób rozwijano umiejętności potrzebne podczas walki czy polowań. Mali „rycerze” wzięli udział w turnieju rycerskim, a poszczególne konkurencje (rzut kulą do celu, rzut włócznią, wyścig zręcznościowy z mieczem i kopią) pokazały im jak niezbędne były dawnym wojownikom: celność, zręczność, zwinność, siła czy wytrzymałość w zachowaniu zdrowia i tężyzny. Finałem turnieju były pojedynki na miecze, w hełmie i z tarczą, które podobały się uczestnikom najbardziej…