IMG 7382„Jabłkowe Lato w Warce” to cykl wakacyjnych zajęć dla najmłodszych. Dzięki wspólnym staraniom lokalnych instytucji czas przerwy szkolnej jest dla dzieci jeszcze ciekawszy.

21 i 28 lipca Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego gościło uczestników projektu i przygotowało dla nich szereg atrakcji.

Jak jabłka stały się warecką specjalnością? Na to pytanie ponad czterdzieścioro dzieci próbowało odpowiedzieć na warsztatach zorganizowanych 21 lipca w muzeum. Nauka – podobnie jak owoce – okazała się słodka i przyjemna. Zwiedzaniu ekspozycji „Warka – miasto dotknięte historią” oraz bajkom edukacyjnym towarzyszyły liczne gry i zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne, konkursy oraz nieśmiertelne kalambury.

Tydzień później setka najmłodszych mieszkańców Warki i okolic zobaczyła przedstawienie „Cudny dzień” w wykonaniu artystów z warszawskiej Sceny Elffów. Talentka i Ktośka ożywiły cały zastęp marionetek, z Eugeniuszem Gienio Gęgalskim na czele. Gienio – artysta kukiełkowego świata – przeżył liczne przygody w poszukiwaniu wakacji. Ze śpiewem na ustach spotkał wiele zabawnych postaci. Zresztą nie tylko on oddawał się muzykowaniu. Wiele piosenek artyści wykonali wspólnie z widownią. Po przedstawieniu dzieci rozruszały się na zajęciach rekreacyjno-sportowych, które zostały przeprowadzone przez aktorów i pracowników muzeum.

Spotkania były okazją nie tylko do dobrej zabawy. Stanowiły również niecodzienną lekcją o słodkiej i soczystej wizytówce regionu – jabłkach.

Muzeum dziękuje za pomoc w organizacji warsztatów pp. Angelice i Jarosławowi Nowocielom, firmie Prima 2000 Sp. z o.o., Centrum Sportu i Rekreacji w Warce oraz wolontariuszom.

Organizatorami „Jabłkowego Lata w Warce” są: gm. Warka, Jabłkowa Warka (proj. stow. W.A.R.K.A.), Dworek na Długiej, CeSiR, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Warce, Muzeum im. K. Pułaskiego.