koncert50lat2017 41a14 stycznia, uroczystym koncertem „CZTERY PORY ROKU – Vivaldi i Piazzolla” w wykonaniu Wirtuozowskiej Orkiestry Kameralnej Filharmonii Obwodu Chmielnickiego z Ukrainy pod dyr. Aleksandra Dragana, z udziałem solistów: Olgi Malyk (skrzypce) i Angeli Pryhodko (skrzypce) - rozpoczęliśmy rok jubileuszu 50-lecia Muzeum. Był to wyjątkowy koncert „na miarę miejsca i jubileuszu” – dało się słyszeć z ust gości.

Dziękujemy za obecność przedstawicielom władz samorządowych Powiatu Grójeckiego i miasta Warki: Panu Władysławowi Kumorkowi - przewodniczącemu Rady Powiatu, Panu Wojciechowi Wojtczakowi – Członkowi Zarządu, Radnym powiatowym: Wiesławowi Czerwińskiemu, Maciejowi Dobrzyńskiemu, Krzysztofowi Kaźmierczakowi i Andrzejowi Zarębie; Pani Teresie Knyzio – wiceburmistrz Warki i Aldonie Rzeźnik - przewodniczącej Rady Miejskiej w Warce. Dziękujemy wszystkim Gościom. Przed koncertem zostały odczytane listy gratulacyjne nadesłane do muzeum przez Patronów Honorowych: Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Członek Zarządu Powiatu Wojciech Wojtczak odczytał list Starosty Grójeckiego Marka Ścisłowskiego. Pani Teresa Knyzio przekazała gratulacje od Burmistrza Warki Dariusza Gizki oraz całego samorządu gminy Warka.

Koncert został podzielony na dwie części. W pierwszej goście mieli okazję usłyszeć jeden z najpopularniejszych utworów wszechczasów „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego, a w drugiej - „Cztery pory roku” Astora Piazzolli. Vivaldi (1678 -1741) stworzył ten niezwykły utwór ok. 1720 w Mantui i wydał w Amsterdamie w 1725 r. z dedykacją swojemu mecenasowi. W utworach Vivaldiego słyszymy pochwałę życia i radość, widzimy piękne krajobrazy, polowania, burze i letnie nawałnice, kolor jesiennych liści, spokój zimy i śnieżycę. Utwór zachwyca wielu. Trudno oprzeć się emocjom towarzyszącym podczas słuchania kompozycji.

240 lat po Vivaldim – Astor Piazzolla, w latach 1964-70 XX w. skomponował ponownie „Cztery pory roku”, wzorując się na Vivaldim. Astor Piazzolla (1921 Argentyna - 1992 Buenos Aires) – kompozytor tanga, syn argentyńskich emigrantów do USA. Nawiązywał w swoich kompozycjach do baroku, ale stworzył w XX w. jedne z najpiękniejszych tang na świecie. Pomimo odmienności muzyki z XX w., to hołd złożony Mistrzowi Vivaldiemu, z licznymi cytatami z oryginału. Dlatego tak ciekawe jest zestawienie tych dwóch utworów. Piazzolla w swoim dziele przekazuje atmosferę życia w Buenos Aires. To muzyka tłocznych uliczek, kawiarenek i życia towarzyskiego, z którego wyłania się piękne tango.

Poprzez muzykę, postanowiliśmy przenieść naszych gości z czasów baroku i wieku XVIII, do lat 60. XX wieku, do USA i do Buenos Aires; z czasów Kazimierza Pułaskiego do okresu powstawania naszego muzeum w latach 60. Kazimierz Pułaski podczas konfederacji barskiej walczył na terenie Podola, Wołynia i Ukrainy. Orkiestra Obwodu Chmielnickiego z Ukrainy, swoim koncertem, symbolicznie przypomniała nam o losach emigrantów takich jak Patron muzeum, którego los rzucił z Polski, przez działania konfederackie na Ukrainie, potem Niemcy, Turcję, Francję do Ameryki.

Orkiestra spisała się znakomicie. Okazała się grupą profesjonalnych muzyków, którzy z wielką precyzją, ekspresją i bardzo dobrymi interpretacjami wykonali koncert.

Za pomoc w organizacji wieczoru składam podziękowania Państwu Angelice i Jarosławowi Nowocielom, właścicielom Warszawskiej Wytwórni Wódek KONESER w Grzegorzewicach.

Iwona Stefaniak