komornicka201618W sobotę 4 czerwca świętowaliśmy 140. rocznicę urodzin poetki Marii Komornickiej. Różne wydarzenia kulturalne zostały zorganizowane tego dnia w pobliskim Warce - Grabowie nad Pilicą, gdzie urodziła się poetka oraz w naszym muzeum.

Do Grabowa i Warki przybyło wielu znamienitych gości. Obecni byli przedstawiciele rodziny Komornickich na czele z prof. Tomaszem Komornickim i Zofią Dernałowicz, przedstawiciele świata naukowego i literackiego na czele z panią prof. Brigittą Helbig-Mischewski oraz Sylwią Zientek, nauczyciele poloniści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych z terenu powiatu kozienickiego, grójeckiego, Grabowa i Warki oraz wielu miłośników poezji Marii Komornickiej.

W Zespole Szkół w Grabowie odbyła się cześć oficjalna, podczas której wręczono nagrody uczniom oraz rodzicom, którzy wzięli udział w konkursach wiedzy o Komornickiej. Zorganizowano spacer po Grabowie śladami poetki, podczas którego można było wiele dowiedzieć się od Zofii Dernałowicz, która pamięta jeszcze Marię Komornicką i przedwojenny Grabów. Złożono kwiaty pod figurą Marii.

Uroczystość w Grabowie zakończył bardzo interesujący i wzruszający program artystyczny zorganizowany w ramach tzw. „Kawiarni Marii” pt. „Życie listami pisane”. Uczniowie Zespołu Szkół w Grabowie czytali listy poetki, przypominając jednocześnie jej skomplikowany i tragiczny życiorys. Na terenie szkoły zorganizowano również księgarnię, w której można było nabyć pozycje książkowe o Komornickiej.

W drugiej części dnia, goście przemieścili się do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. W bibliotece pałacu Pułaskich odbył się wernisaż wystawy rękopisów Marii Komornickiej ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie pt. „Jestem”. Zostały wystawione m.in.: rękopis „Księgi poezji idyllicznej”, który powstał w Grabowie w latach 1917-1929, listy Marii do matki Anny pisane z zakładów dla psychicznie chorych, dwa ostatnie listy poetki do siostry Anieli oraz rękopis kilku wierszy. Po wernisażu, w sali Centrum Edukacyjno-Muzealnego odbył się bardzo ciekawy wykład prof. Brygitty Helbig-Mischewski o Marii Komornickiej i marginalizacji wybitnych kobiet. Kolejnym punktem programu była interpretacja utworów Komornickiej przygotowana przez młodzież gimnazjum w Grabowie pod kierunkiem Grażyny Wnuk.

Obchody 140. rocznicy urodzin poetki zakończył koncert artystów Piwnicy pod Baranami: Oli Maurer, Doroty Ślęzak, Urszuli Makosz, Macieja Półtoraka, Pawła Pierzchały, Michała Półtoraka. Po raz pierwszy śpiewano poezję Marii Komornickiej. Utwór „Pokusa wiatru wiosennego” z refrenem „Każdy ból nowym niebem Cię obdarzy”, w wykonaniu Oli Maurer zabrzmiał jak przesłanie poetki.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich przybyłych Gości, do Współorganizatorów, Partnerów i Sponsorów.

Patronat Honorowy nad uroczystością objęli:

Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego

Andrzej Jung – Starosta Powiatu Kozienickiego

Euzebiusz Strzelczyk – Wójt Gminy Grabów nad Pilicą

Prof. Maria Podraza – Kwiatkowska

Prof. Maria Janion

Prof. Brigitta Helbig-Mischewski

Prof. Tomasz Komornicki

Zofia Dernałowicz

Organizatorzy:

Wójt Gminy Grabów nad Pilicą – Euzebiusz Strzelczyk

Komitet Organizacyjny: Grażyna Ewa Wnuk – dyrektor Zespołu Szkół w Grabowie w latach 1991-2006, Lucyna Domańska-Stankiewicz – naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Kozienicach, Edyta Lusarczyk – dyrektor Zespołu Szkół w Grabowie, Agnieszka Durajczyk – wicedyrektor Zespołu Szkół w Grabowie, Zdzisław Karaś – Sekretarz Urzędu Gminy w Grabowie, Małgorzata Siekut- pracownik Urzędu Gminy w Grabowie, Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Partnerzy:


loga Komornicka

 

Sponsorzy:

Wójt Gminy Grabów nad Pilicą – Euzebiusz Strzelczyk

Starosta Powiatu Kozienickiego

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka”

Zespól Szkół w Grabowie nad Pilicą

„Drogmar” – Państwo Mariola i Dariusz Kulkowscy

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego