07915 grudnia w świątecznej atmosferze, w towarzystwie wielu gości zakończyliśmy wystawę „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym” i podsumowaliśmy muzealno-kulturalny rok 2023. Była to też dobra okazja do podziękowania wszystkim, którzy pracowali nad wystawą i współpracowali z muzeum przez cały odchodzący rok.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Jolanta Sitarek – wicestarosta powiatu grójeckiego, Teresa Knyzio – wiceburmistrz Warki, Daniel Bugała - przewodniczący Rady Miejskiej w Warce, Anna Matyjas – sekretarz powiatu grójeckiego, radni powiatowi, radni miejscy, przedstawiciele duchowieństwa, dyrektorzy instytucji, szkół, przedstawiciele organizacji z terenu miasta i powiatu.

Tuż przed rozpoczęciem wieczoru odbyło się kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Muzyka w roli głównej”. Była to już jedna z ostatnich okazji by dowiedzieć się więcej o ekspozycji. Gości oprowadził historyk – Karol Kucharski. Opowiedział o wkładzie kompozytorów: Bronisława Kapera, Henryka Warsa, Krzysztofa Komedy, Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Preisnera, Wojciecha Kilara i Jana A.P. Kaczmarka w amerykańską kinematografię. Przytoczył liczne ciekawostki oraz zwrócił uwagę uczestników oprowadzania na oryginalne i ciekawe obiekty.
Po zwiedzaniu goście przenieśli się do sali koncertowej, gdzie powitała zebranych Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum. Podsumowała ona wystawę, która była jednym z najbardziej niestandardowych przedsięwzięć ekspozycyjnych wareckiego muzeum. W swojej wypowiedzi podziękowała nie tylko pracującym nad jej przygotowaniem pracownikom i spółpracownikom, ale także Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatowi Grójeckiemu, bez których wsparcia finansowego realizacja wystawy nie byłaby możliwa, Partnerom wystawy, którzy wypożyczyli obiekty, patronom honorowym i medialnym. Wrażeniami z pracy nad ekspozycją podzielił się również ze zgromadzonymi kurator wystawy.

Po oficjalnych przemówieniach Dyrektor Muzeum podsumowała rok 2023 w prezentacji zdjęciowej, Zrealizowano wiele wydarzeń takich jak: wystawy, uroczystości patriotyczne i imprezy plenerowe, koncerty (z udziałem m.in. takich gwiazd jak: Anna Maria Jopek, Małgorzata Walewska czy Stanisław Sojka), lekcje muzealne i warsztaty, spotkania z ciekawymi ludźmi. Te osiągnięcia Muzeum skomentowała Jolanta Sitarek – wicestarosta powiatu grójeckiego, która dziękowała dyrekcji i pracownikom Muzeum za zaangażowanie.

Na zakończenie uroczystego wieczoru odbył się koncert „W świątecznym nastroju” w wykonaniu orkiestry Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza. Koncert w pierwszej części był prezentacją muzyki filmowej m.in. Wojciecha Kilara i Krzysztofa Komedy. Publiczność usłyszała m.in. aranżacje takich utworów jak słynny Polonez z „Pana Tadeusza” czy Kołysanka z „Dziecka Rosemary”. Zabrzmiał też słynny walc z „Nocy i Dni” Waldemara Kazaneckiego. W drugiej części koncertu Sinfonia Viva zagrała najpiękniejsze polskie kolędy wprowadzając uczestników wydarzenia w niezwykły klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Był to też jednocześnie wstęp do ostatniej części spotkania: wspólnych życzeń i symbolicznego podzielenia się opłatkiem.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim Gościom za spotkanie oraz wspaniałym Artystom za piękny koncert.

 

fot. Rafał Donica