KrakArt 2023 01W piątkowy wieczór 13 października w Biegas Art Gallery - Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy.

Z Kalifornii do Polski. GrakArt Group", której jesteśmy partnerem. Na wystawie prezentowane są prace siedmiu twórców Grupy KrakArt działającej od ponad 40 lat na zachodnim wybrzeżu USA w Kalifornii: Katarzyny Czerpak-Węgliński, Joanny Fodczuk-Garcia, Andrzeja Kolo-Kołodzieja, Leonarda Konpelskiego, Janusza Maszkiewicza, Tomasza Misztala i Witolda "Vito" Wójcika. W naszym muzeum prezentowaliśmy ich twórczość w 2020 r., a czerwcu 2023 roku uczestniczyli oni w „I Plenerze polskich artystów z USA w Warce”. Wystawa w Warszawie odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który na wernisaż wystosował specjalny list gratulacyjny dla Artystów i Organizatorów.

Wernisaż w centrum stolicy zgromadził wielu znamienitych gości, których powitała dyrektorka galerii - Agnieszka Wolska. Pomysłodawcą wystawy w Galerii Biegasa jest ceniony aktor, przyjaciel artystów Grupy KrakArt - Rafał Zawierucha, który stał się również promotorem twórczości Polaków z Kalifornii w Warszawie. Na wernisażu opowiedział o swoim spotkaniu z „Krakersami” w Los Angeles i koncepcji wystawy w Warszawie, o której marzył już kilka lat temu. Z kolei głos zabrali kuratorzy wystawy: prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz i Iwona Stefaniak dyrektorka Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, którzy podkreślili znaczenie działalności grupy na arenie międzynarodowej i wagę pokazu ich twórczości w Warszawie. W imieniu artystów głos zabrał Andrzej Kolo-Kołodziej – założyciel i prezes grupy, który opowiedział o historii działalności KrakArt w Los Angeles. Poza Andrzejem Kołodziejem w wernisażu wzięli udział również malarz i konserwator Janusz Maszkiewicz oraz Tomasz Misztal - rzeźbiarz i malarz.

Wernisaż zaszczyciło swoją obecnością grono przyjaciół artystów, Galerii Biegasa i wielu ludzi kultury m.in.: Stan Borys - piosenkarz i muzyk, Beata Poźniak - aktorka i reżyserka, Waldemar Malicki - pianista i satyryk czy fotografik Czesław Czapliński. Otwarciu towarzyszył koncert pianistyczny muzyki filmowej Kuby Stankiewicza.
Na wystawie można zobaczyć m.in. prace artystów ze zbiorów naszego muzeum z pleneru odbywającego się w Warce w 2023 r. oraz specjalnie przesłane z USA. Ekspozycja będzie czynna do 26 października. Polecamy i zapraszamy do zwiedzania.

 

Fot. Rafał Donica

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://www.muzeumpulaski.pl/aktualnosci/982-wystawa-grupy-krakart-w-warszawie#sigProId9fef918cb4