VP2023 17

2 lipca odbył się 10. jubileuszowy Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski. Tegoroczna edycji imprezy, która jest organizowana od 2006 r. przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A. przyciągnęła na wareckie Winiary tłumy uczestników.

Po raz pierwszy w tym roku impreza była współorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, jak wydarzenie wybrane przez mieszkańców, co pozwoliło na większy rozmach przedsięwzięcia. Frekwencja była rekordowa! Zapowiedź dużego zainteresowania imprezą można było zaobserwować już podczas Parady Pułaskiego, która wystartowała tradycyjnie z wareckiego rynku i podążyła przy dźwiękach muzyki na teren zespołu pałacowo-parkowego w Warce, gdzie na uczestników wydarzenia czekały liczne atrakcje.

Na czele 10. Parady Pułaskiego jechał sam Kazimierz Pułaski na koniu wraz z grupą rekonstruktorów, W rolę Pułaskiego wcielił się jak zawsze zaprzyjaźniony z muzeum rekonstruktor, aktor i kaskader Damian Dębski. Nie zabrakło również innych miłośników historii, którzy przybliżali epokę, w której żył najsłynniejszy mieszkaniec Warki. W paradzie dumnie kroczyła w szlacheckich strojach „Zgraja Sarmacka” oraz wolontariusze z Zespołu Szkół w Warce, przebrani w historyczne stroje z XVIII w. Tuż za nimi Indianie z grupy Huu-Ska Luta, którzy po raz kolejny wzbudzili wielkie zainteresowanie szczególnie wśród najmłodszych. Klimat przemarszu zbudowała niezawodna warecka Orkiestra Miejska Moderato pod przewodnictwem Ryszarda Florka. W następnej kolejności można było zobaczyć: załogę Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce oraz wielu gości na czele ze starostą grójeckim Krzysztofem Ambroziakiem. Przybył Senator Stanisław Karczewski, radni powiatowi: Grażyna Kijuc, Cezary Kołodziejski, Jan Madej, następnie duża grupa członków PTTK Oddział w Warce, członków Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Licznie reprezentowany był w biało czerwonych barwach Klub Biegacza Start Pułaski Warka, Towarzystwa Miłośników Miasta Wark im. Kazimierza Pułaskiego, Klub Sportowy Warka, a także dzieci i młodzież, całe rodziny, mieszkańcy Warki i okolic. Nie zabrakło również amerykańskich motocykli i samochodów.

Barwna, radosna parada miała swoją metę na dużej polanie piknikowej od ul. Turystycznej, gdzie najpierw swój pokaz umiejętności muzycznych dała Miejska Orkiestra Moderato, a następnie oficjalnie zainaugurowano wydarzenie. 10. Piknik Vivat Pułaski otworzyli główni organizatorzy: Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, Andrzej Zaręba – prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A., a także Krzysztof Ambroziak – starosta grójecki, Leszek Przybytniak – radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Teresa Knyzio – wiceburmistrz Warki. Licznie zgromadzona publiczność mogła potem wybierać spośród wielu atrakcji.

Na duże scenie w prawdziwie amerykańskim stylu odbył się koncert nazwany Elvis Show. Koncert, który przypomniał ikonę amerykańskiej popkultury był dobrym przykładem na to, że piknik Vivat Pułaski jest imprezą przybliżającą kulturę polską i amerykańską. Było to widoczne również w kolejnym koncercie zespołu „Singin’ Birds”, w którym śpiewają trzy czarujące dziewczyny o pięknych głosach. Największe polskie i amerykańskie hity spodobały się wielu.
Jak na piknik historyczny przystało, grupy rekonstrukcji historycznych miały tu poważne role do odegrania. Zachwycali publikę swoimi pokazami na dużej polanie jak i przybliżali życie w dawnych wiekach, w swoich obozowiskach. Najwięcej emocji jak zawsze wywołał sam Kazimierz Pułaski na swoim rumaku, nieustraszony, dynamiczny i niepowtarzalny. Dwa wspaniale pokazy: Kazimierz Pułaski w konfederacji barskiej oraz w wojnie o niepodległość Ameryki - zgromadziły ogromną publiczność. Były walki na szable, ale także brawurowe pokazy kaskaderskie, wszystko okraszone historycznym słowem i przy dźwiękach muzyki. Część rekonstruktorów wiele czasu poświęciła dzieciom – najbardziej dociekliwym i wymagającym widzom. Przygotowano warsztaty i specjalne pokazy tylko dla najmłodszych.

Dzieci korzystały ze specjalnej STREFY DZIECI, gdzie znajdowały się atrakcje dedykowane tylko dla nich. Był koncert „W świecie Walta Disneya, w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego Sonanto, malowanie twarzy, wiązanie balonów, dmuchane zjeżdżalnie i wiele niespodzianek.

Muzeum było otwarte dla gości za symboliczne 1 zł. Przez 4 godziny muzealne ekspozycje zwiedziło ponad 800 osób! Zwiedzano pałac, spacerowano po całym parku, gdzie również można było oglądać wystawy plenerowe: „Gloria Victis. Powstanie Styczniowe – 160. rocznica zrywu” „100-lat. Historia Klubu Sportowego WARKA”, „Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego - Mamy 55 lat”, „Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – 20 lat dla społeczności lokalnej”. Dużym zainteresowaniem gości cieszył się pokaz prac poplenerowych artystów grupy KRAKART z Kalifornii, którzy tego dnia kończyli plener w Warce.

Przy Café Savannah działała kolejna scena artystyczna i specjalna strefa chillout z leżakami i kocykami. Przy kawiarni odbył się wyjątkowy koncert fortepianowy Kuby Stankiewicza pt. „Polscy kompozytorzy w Hollywood”(tuż po wernisażu wystawy), który zaprezentował aranżacje kompozycji filmowych stworzonych m.in. przez Krzysztofa Komedę czy Wojciecha Kilara. Następnie zespół „Grzeczni Chłopcy” porwał publikę nie tylko do śpiewania, ale i do tańca. „Pionierzy”- Majka i Tomek Iwanowscy zaprezentowali amerykański folk i bluegrass nostalgicznie przenieśli wszystkich do dawnej Ameryki.

Specjalnym punktem programu pikniku był wernisaż wystawy „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym” w sali Centrum Edukacyjno-Muzealnego. Nowa wystawa czasowa przyciągnęła już w dniu swojego otwarcia liczne grono zwiedzających. Mogli oni posłuchać pięknej muzyki, którą do hollywoodzkich produkcji stworzyli Polacy: Bronisław Kaper, Henryk Wars, Krzysztof Komeda, Krzysztof Penderecki, Zbigniew Preisner, Wojciech Kilar i Jan A.P. Kaczmarek. Wystawa, oparta na nowoczesnych rozwiązaniach aranżacyjnych, robi duże wrażenie i pozwala poznać nieco zaczarowany, filmowy świat zza oceanu, który od dziesięcioleci pobudza wyobraźnię ludzi na całym świecie. Wśród gości wernisażu byli m.in. Mariusz Brymora – polski zawodowy dyplomata i niegdyś konsul w Kalifornii, a także Rafał Zawierucha – ceniony aktor, który także zagrał w Hollywood.

Jubileuszowy piknik Vivat Pułaski zakończył się koncertem gwiazdy wieczoru - Grzegorza Hyżego. Jego występ – wzbogacony efektami świetlnymi – był zamknięciem jakże udanego, barwnego i ciągle rozwijającego się wydarzenia.
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za obecność i wspaniałą zabawę.

 

 Foto: Blade Photo Rafał Donica, Anna Starkey, Marcin Olszak 

 10 Parada Pułaskiego - galeria zdjęć nr 1

 

 

 

 

 

 

 

 

10. Piknik Vivat Pułaski - galeria zdjęć nr 2

10. Piknik Vivat Pułaski - galeria zdjęć nr 3

10. Piknik Vivat Pułaski - galeria zdjęć nr 4

10. Piknik Vivat Pułaski - galeria zdjęć nr 5

10. Piknik Vivat Pułaski - galeria zdjęć nr 6

 10. Piknik Vivat Pułaski - galeria zdjęć nr 7

 

 

Piknik Vivat Pułaski w fotograficznym skrócie.

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://www.muzeumpulaski.pl/aktualnosci/952-vp#sigProIdbc27502da8
 

 

Organizatorzy:
• Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
• Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
• Samorząd Województwa Mazowieckiego

Patronat honorowy:
• Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego
• Krzysztof Ambroziak – Starosta Grójecki
• Dariusz Gizka – Burmistrz Warki
Partnerzy strategiczni:
• Powiat Grójecki
• Samorząd Miasta i Gminy Warka

Współorganizatorzy:
• Gminna Instytucja Kultury "Dworek na Długiej"
• Zakład Usług Komunalnych w Warce
• OSP w Warce
• Komisariat Policji w Warce
• SPZOZ w Warce
Patronat medialny:
• JABŁONKA
• NOWE DNI
• KURIER WARECKI
• WARKA24.PL
• GROJEC24.NET

 
Piknik VIVAT PUŁASKI jest częścią projektu „Powiat Grójecki – Stolica Kultury Mazowsza”.


Piknik dofinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
w ramach BUDŻETU OBYWATELSKIEGO MAZOWSZA.

logo

loga2023mini