Zdjęcie z pokazów filmów dokumentalnych25 kwietnia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce przy współpracy z Muzeum Getta Warszawskiego przygotowało specjalny pokaz filmów dokumentalnych.

Wydarzenie zorganizowano w związku z obchodzoną w tym roku 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim oraz ogłoszeniem przez Senat RP roku 2023 Rokiem Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego.

Przypomnijmy, że przed 1939 r. społeczność żydowska stanowiła znaczną część mieszkańców Warki. W wyniku prowadzonej przez Niemcy, w czasie II wojny światowej, polityki terroru i eksterminacji ludności żydowskiej m.in. spalono znajdującą się w mieście bożnicę, a na terenie miasta utworzono dla Żydów getto. Zostało ono zlikwidowane w 1941, a duża część jego mieszkańców trafiła do getta warszawskiego.

Na wstępie spotkania tematyka projekcji została przybliżona przez dr Halinę Postek – gościa pokazu filmowego, która na co dzień kieruje działem edukacji Muzeum Getta Warszawskiego oraz Karola Kucharskiego – historyka z Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.
Podczas niemal dwugodzinnego seansu młodzież obejrzała kilka filmów, w tym: „Historię warszawskiego getta” oraz wyprodukowany w tym roku dokument „Dwie Flagi. Opowieść o Żydowskim Związku Wojskowym”. Ten ostatni poświęcony jest przede wszystkim zaangażowaniu jednej z żydowskich organizacji bojowej w powstanie wybuchłe w murach stołecznego getta.

Materiał filmowy był drogą do poszerzenia wiedzy na temat tragicznej historii ludności żydowskiej w okresie II wojny światowej. Młodzież mogła dokładniej poznać nie tylko losy warszawskiego getta, ale i historię ludzi, którzy w nim przebywali. Filmy zawierały bowiem relacje i wypowiedzi świadków. Byli wśród nich i tacy, którzy w kwietniu 1943 r. podjęli walkę zbrojną z wojskami niemieckimi nie o życie, a o godną śmierć.

Organizatorzy dziękuję młodzieży z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, Zespołu Szkół im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego w Warce za tak liczne przybycie na wydarzenie.

 

 

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://www.muzeumpulaski.pl/aktualnosci/938-pokaz-filmow-dokumentalnych-2#sigProId62904f8696