Spotkanie Brymora 001W piątek 10 marca, w cyklu „Akademia Polonijna” gościliśmy Mariusza M. Brymorę - zawodowego dyplomatę.

Tematem spotkania było polskie wydanie książki „Romuald Spasowski. Spowiedź Ambasadora”, którą opracował i zredagował Mariusz Brymora. Spotkanie poprowadził ks. dr hab. Sławomir Zych - dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Konsul Brymora przybliżył uczestnikom spotkania postać oraz działalność Romualda Spasowskiego – ambasadora PRL w Stanach Zjednoczonych w latach 1955–1961 i 1978–1982. który po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego poprosił o azyl w USA. Książka jest intrygującą biografią dyplomaty, którego losy sprzęgły się z wielką polityką. Autor opracowania w bardzo interesujący sposób opowiedział wiele ciekawostek, o których pisze w swoich wspomnieniach Spasowski. Można było poznać również kulisy powstawania książki, m.in. rozmowy Mariusza Brymory z żoną Romualda Spasowskiego - Wandą, którą poznał osobiście.

Przybyli na spotkanie goście z zainteresowaniem przysłuchiwali się wypowiedziom dyplomaty. Wywiązała się także ciekawa dyskusja na temat osoby oraz działalności ambasadora Romualda Spasowskiego. Po spotkaniu zainteresowane osoby miały możliwość nabycia książki i otrzymania autografu autora opracowania. W spotkaniu wdziała udział również grupa młodzieży z Zespołu Szkół im. 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa" w Warce oraz z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, którym dyrektorka muzeum przekazała książki do szkolnej biblioteki.

Dziękujemy za przybycie do muzeum Panu Mariuszowi M. Brymorze i przybliżenie naszym gościom osoby Romualda Spasowskiego, w którego życiu i działalności odbijają się trudne losy Polski i Polaków w XX wieku. Ks. dr. hab. Sławomirowi Zychowi, dyrektorowi Ośrodka Badań nad Polonią KUL - dziękujemy za poprowadzenie spotkania.

Podziękowania kierujemy również do Pana Włodzimierza Przybylskiego - Prezesa firmy Deltima w Warce oraz Restauracji Parkowa z Radomia - za pomoc w organizacji wydarzenia.

 

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://www.muzeumpulaski.pl/aktualnosci/924-akademia-polonijna-i-spowiedz-ambasadora#sigProIdd7125b062d