banerek brymora2023W ramach cyklu AKADEMIA POLONIJNA Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na spotkanie z dyplomatą MARIUSZEM M. BRYMORĄ wokół wspomnień ambasadora Romualda Spasowskiego, opracowanych przez M. Brymorę w książce „Spowiedź ambasadora”.

10 marca godz. 18.00, sala konferencyjna Centrum Edukacyjno-Muzealnego przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Tym razem będziemy gościli Mariusza M. Brymorę – doświadczonego dyplomatę, który od wielu lat reprezentuje Polskę i Polaków na misjach dyplomatycznych w USA. Poza dyplomacją pasjonuje się historią i literaturą. W swoim dorobku ma m.in. autorstwo publikacji poświęconych dziejom polskiej dyplomacji w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz studia podyplomowe z zakresu historii i kultury brytyjskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Ruskin College w Oksfordzie. Zawodowy dyplomata. Przed wstąpieniem do służby zagranicznej pracował jako nauczyciel akademicki oraz tłumacz języka angielskiego. W latach 1994–1998 był radnym Rady Miejskiej Radomia, a przez ostatni rok kadencji wiceprezydentem miasta. Od 1999 r. pracuje w służbie zagranicznej, gdzie m.in. pełnił funkcje zastępcy konsula generalnego w Chicago (1999–2003), radcy ds. dyplomacji publicznej Ambasady RP w Waszyngtonie (2005–2009) i konsula generalnego w Los Angeles (2013–2017). W centrali MSZ m.in. wicedyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej, gdzie nadzorował działalność promocyjną polskich placówek.
Stali bywalcy spotkań w muzeum z pewnością pamiętają, że Mariusz Brymora gościł już w naszym muzeum ponad trzy lata temu. Wówczas dzielił się z nami swymi wrażeniami ze służby dyplomatycznej.
Tym razem opowie o wydanej w 2022 roku książce - Romuald Spasowski „Spowiedź ambasadora”, którą opracował i zredagował.

Romuald Franciszek Spasowski (1921 w Warszawie - 1995 w Oakton w stanie Wirginia) – polski dyplomata, ambasador PRL w Argentynie (1953–1954), Indiach (1967–1970) i dwukrotnie w Stanach Zjednoczonych (1955–1961, 1978–1982). W grudniu 1981 r. po wybuchu stanu wojennego zdecydował się prosić o azyl w Waszyngtonie, za co został zaocznie skazany na karę śmierci w Polsce? Bohater czy koniunkturalista? Zdrajca ? czy Patriota? Na te pytania odpowie Mariusz Brymora.
„Spowiedź” Spasowskiego jest fascynującą opowieścią o historii i polityce, miłości i zdradzie, tragedii narodu i rodziny. Autor nie tylko opisuje historię własnego życia, ale na jej tle obnaża mechanizmy komunistycznej władzy, pokazuje wstydliwe oblicza polskiej służby dyplomatycznej i jej brak profesjonalizmu, ujawnia drobne prywatne interesy, którym polscy „dyplomaci” podporządkowywali swoją aktywność, demaskuje bezkarność Bezpieki, a nade wszystko ukazuje przemożny wpływ Sowietów na działania zarówno tych, którzy rządzili w kraju, jak i tych, którzy reprezentowali go zagranicą. » pisze Mariusz M. Brymora we wstępie do „Spowiedzi ambasadora”.
Do „Spowiedzi ambasadora" odniósł się nawet Ronald Reagan, prezydent Stanów Zjednoczonych, określając ją jako najlepszą książkę o komunizmie i Polsce, jaką czytał.

Spotkanie 10 marca poprowadzi historyk, teolog, filozof, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL - ks. dr hab. Sławomir Zych.
Serdecznie zapraszamy!
Wstęp wolny.

plakat brymora2023mini