dsc KrakArt 000Tak niedawno, bo zaledwie w 3 lipca 2020 roku, otwieraliśmy wystawę Grupy Krak Art z Kalifornii. Choć czas był trudny i ekspozycja była czynna dla zwiedzających z kilkoma przerwami, to jednak pandemia nie przeszkodziła w pokazaniu prac siedmiu polskich malarzy, na stałe mieszkających i tworzących na zachodnim wybrzeżu USA. Prezentacja zatytułowana „Po przekątnej” była dostępna pięć miesięcy, a teraz rusza do Krakowa.

Kalifornijska Grupa KrakArt jest jedną z najstarszych formacji, działających nieprzerwanie od 40 lat w USA, złożonych przez polskich artystów, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Pomysł powstania grupy narodził się po wernisażu, który miał miejsce w Los Angeles w 1980 roku. Pod przewodnictwem inicjatora i lidera Andrzeja Kolo Kołodzieja wystawiają wspólnie po dziś dzień. Nie mieli do tej pory wspólnej wystawy w Polsce.

Wystawa „Po przekątnej” zorganizowana w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, to pierwsza wspólna ekspozycja grupy w kraju. Wybrane prace zaprezentowało na niej siedmiu artystów: Andrzej Kolo Kołodziej - absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Ecole De Dessin Applique w Paryżu i Otis Art Institute w Los Angeles; Leonard Konopelski - wybitny malarz, projektant, grafik i twórca plakatów, Kasia Czerpak-Węgliński - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Pradze (Czechy) i wykładowczyni amerykańskich uczelni; Joanna Fodczuk-Garcia - autorka romantycznych pejzaży, do których inspiracją są widoki z kalifornijskiej pustyni Mojave; Tomasz Misztal - związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku malarz i rzeźbiarz; Witold „Vito” Wojcik - urodzony w Lublinie, absolwent PWSSP we Wrocławiu, a od wielu lat mieszkaniec Los Angeles, malarz i konserwator dzieł sztuki oraz Janusz Maszkiewicz- mieszkaniec Torunia, Londynu, Santa Monica a obecnie Los Angeles, malarz i konserwator, właściciel galerii sztuki.
Pomysłodawcą wystawy był historyk sztuki Profesor Jan Wiktor Sienkiewicz, który w 2017 r. na polsko-amerykańskiej konferencji w wareckim Muzeum zaprezentował grupę artystów z Kalifornii. Już wówczas zaproponowaliśmy nawiązanie kontaktu z twórcami z Los Angeles i pokaz tej barwnej twórczości w Warce. Udało się po trzech latach sprowadzić prace artystów do Polski, a do opracowania wystawy zaprosić kuratorów: prof. zw. dr. hab. Jana Wiktora Sienkiewicza i dr Annę Rudek-Śmiechowska – badaczy sztuki emigracyjnej.
Zaprezentowana w Warce wystawa „Po przekątnej” to przegląd najnowszych dokonań artystów plastyków, którzy urodzili się i wykształcili w Polsce, ale związali swoje losy i sztukę z zachodnim wybrzeżem Stanów Zjednoczonych. Z wielką satysfakcją zaprezentowaliśmy ich twórczość w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, którego działalność i zbiory poświęcone są Polakom żyjącym w Stanach Zjednoczonych.
Dziś należą się podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania wystawy z powodzeniem w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, pomimo trwającej pandemii. Dziękuję wszystkim Artystom za zaufanie jakim obdarzyli nasze Muzeum, a także zorganizowanie transportu dzieł z USA do Warki. Podziękowania kieruję do kuratorów: prof. zw. dr. hab. Jana Wiktora Sienkiewicza i dr Anny Rudek-Śmiechowskiej, do autorów scenografii i identyfikacji wystawy – Pani Kamili Schinwelskiej z zespołem (Pracownia Dizajnia). Nie byłoby tej wystawy gdyby nie pomoc finansowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na ręce Pana Premiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego składam serdeczne podziękowania za objęcie wystawy Patronatem Honorowym i wsparcie finansowe. Dziękuję za Patronat Honorowy Staroście Grójeckiemu Krzysztofowi Ambroziakowi i Burmistrzowi Warki Dariuszowi Gizce.
W minionym tygodniu zakończyliśmy ekspozycję Grupy Krak Art. To jednak nie koniec jej bytności w kraju. Została przetransportowana do Krakowa, gdzie zaprezentowana zostanie w Domu Polonii przy krakowskim Rynku Głównym, dzięki gościnności Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i dyrektora placówki – Kazimierza Dobrzańskiego. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce pozostaje współorganizatorem wystawy i szuka innych miejsc, w których w przyszłym roku ekspozycja będzie mogła być jeszcze zaprezentowana.

Iwona Stefaniak
Dyrektor Muzeum