imageW 275. rocznicę urodzin Kazimierza Pułaskiego dyrektor Muzeum zaprasza na uroczysty wieczór
w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce 6 marca 2020 roku, godz. 17.00

W programie:

17.00 – symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego

17.15 – wernisaż wystawy „Z kliszą w oku. Fotograficy Powiatu Grójeckiego”

18.00 – Koncert smyczkowy Kwartetu Anima (Aleksandra Złotnicka, Aleksandra Grudzińska, Ilona Junak, Katarzyna Mach)

Uwaga:
Ilość miejsc ograniczona, chętnych prosimy o zgłoszenia i rezerwację do 4 marca,
tel. 48/667 22 67, e-mail: rezerwacja@muzeumpulaski.pl

O wystawie słów kilka:

Z KLISZĄ W OKU. Fotograficy Powiatu Grójeckiego

imagePowiat grójecki to region pod wieloma względami bardzo interesujący. To nie tylko „królestwo jabłoni”, ale także ogromne bogactwo kulturowe, urocze krajobrazy i wiele atrakcji turystycznych. Nadbrzeża Pilicy, Jeziorki czy Mogielanki, sady, dziewicze lasy, łąki – wszystko to stanowi o wyjątkowości regionu pod względem krajobrazowym. Spotkamy tu średniowieczne grodziska, zabytkowe świątynie, przydrożne kapliczki, dwory i pałace, a także założenia parkowe.
Historię regionu i jego tradycje tworzą ludzie. Pracują w mniejszych i większych przedsiębiorstwach, w sadach i przydomowych gospodarstwach, realizują swoje marzenia. Tworzą krainę, w której mieszkają. Jedni od pokoleń, inni od wczoraj. Ich codzienność, radości i troski, zmagania, zapisują się na twarzach, we wspomnieniach. Takie obrazy utrwalają na zdjęciach fotograficy. Jedni prowadzą od lat zakłady fotograficzne, inni traktują fotografię jako swoje hobby. Artyści i technicy, absolwenci profesjonalnych kursów, ale i amatorzy zgłębiający tajniki utrwalania obrazów. Subiektywny przegląd ich twórczości prezentujemy na wystawie w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Ekspozycja „Z kliszą w oku”, to wystawa realizowana w cyklu „Nasze historie”, w którym staramy się promować twórczość uzdolnionych mieszkańców regionu grójeckiego. Projekt powstał z myślą o zapisywaniu na kartach Muzeum osób związanych ze sztuką, pracujących na rzecz regionu i podejmujących rożnego rodzaju inicjatywy kulturalne.

„Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, to miejsce poświęcone pamięci o wybitnych Polakach działających w Ameryce. Jednak od początku działalności dokumentuje i przypomina historię Warki i regionu. Ta instytucja wyrosła z Winiar, z historii tego miejsca, z Warki, z powiatu grójeckiego. Pamiętamy o tym i staramy się pokazywać, to co w regionie najważniejsze. Jego tradycje, ale i ważne epizody czasów nam współczesnych. Tym razem chcemy przybliżyć dzieła fotografów. Ich twórczość, która dotyka regionu staje się zapisem naszych, wspólnych dziejów. Jako Dyrektor Muzeum chcę, aby pełniło ono funkcję promotora nie tylko polsko-amerykańskich historii, ale i historii miejsca, w którym się znajdujemy, z którego wyrastamy” – podkreśla dyrektor Muzeum i kuratorka wystawy Iwona Stefaniak.

W wystawie udział biorą: Rafał Donica, Jarosław Budyta (reprezentujący Warkę), Adrian Nojek (Grójec), Yoni Percy Kistnen (Mogielnica), Bogdan Sarwiński (Błędów) oraz Mariusz Podymniak (Jasieniec).

„Musimy pamiętać o korzeniach. Nosić w sercu i przekazywać kolejnym pokoleniom zapamiętane krajobrazy, ale i sąsiadów, dziadków, przyjaciół czy znajomych. To ludzie tworzą nasze otoczenie, a natura je pogłębia, ucząc piękna, spokoju i wartości. Takie historie snujemy na wystawie, a pomagają nam w tym piękne fotografie naszych miejscowych twórców” – dopowiada kuratorka ekspozycji Iwona Stefaniak.

Grójec, Warka i okolice to miejsca malownicze, pełne wyjątkowych krajobrazów, uroczych zakątków i nieoczywistych zdarzeń. To również ludzie. Takie tematy podejmują zaproszeni do wystawy artyści. Zapisują oni nie tylko historię miejsc, ale i mieszkańców. Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Z kliszą w oku. Fotograficy Powiatu Grójeckiego.”

Kurator: Iwona Stefaniak

Współpraca: dr Anna Rudek-Śmiechowska