wystawa Polonica20192Obrazki z dawnego i współczesnego życia Polonii amerykańskiej oraz zatrzymane kadry z amerykańskich miast i miasteczek, zagościły w Warce. W parku przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego można zobaczyć wystawę „Jedźmy do Ameryki! Wycinki z historii Polonii amerykańskiej” zrealizowaną przez Instytutu POLONIKA.

Prezentowane na wystawie fotografie, zamknięte w nieoczywistym projekcie wystawy, są pokłosiem prac dokumentacyjnych prowadzonych od 2017 r. w ramach projektu „Parafie i kościoły polskie w USA” finansowanego w ramach programu „Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obecnie trwają kompleksowe badania polskich parafii i kościołów w Stanach Zjednoczonych Ameryki prowadzone przez naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Projektem „Parafie i kościoły polskie w USA” kieruje prof. Jacka Gołębiowskiego z KUL, a uczestniczą w nim: dr Paweł Sieradzki (KUL), siostra Genowefa Potaczała (Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej), dr hab. Katarzyna Chrudzimska-Uhera (UKSW), dr hab. Anna Czyż (UKSW), dr Bartłomiej Gutowski (UKSW) oraz Norbert Piwowarczyk (fotograf). Partnerem strategicznym projektu jest Polskie Seminarium Duchowne w Orchard Lake, zaś fotografie użyte w wystawie powstały na specjalne zlecenie Instytutu POLONIKA. Instytut POLONIKA, który dołączył do projektu w 2018 r., wspiera też finansowo m.in. wydawanie publikacji związanych z projektem, pierwsza z nich, to album „Parafie i kościoły polskie w Chicago” (2019).

Powody powstania wystawy tak tłumaczy Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu POLONIKA: Wynika to z niezwykle pilnej potrzeby udokumentowania dziedzictwa, które ginie na naszych oczach – z około tysiąca polskich ośrodków duszpasterskich pozostało mniej niż połowa i proces ten postępuje. Jedną z form zachowania tegoż dziedzictwa oraz pamięci o roli polskich społeczności w Stanach Zjednoczonych Ameryki jest właśnie przygotowana przez nasz Instytut wystawa.

Wystawa „Jedźmy do Ameryki! Wycinki z historii Polonii amerykańskiej”, której autorami są dr Bartłomiej Gutowski oraz Norbert Piwowarczyk za pomocą zdjęć przedstawia nie tylko zachwycające pięknem polskie świątynie (tzw. polish cathedrals), lecz także współczesne ślady polskości, jakie można napotkać, podróżując po USA. Fotografie ukazują ogromną różnorodność kulturotwórczą amerykańskiej Polonii, starającej się zachować elementy polskiej tradycji i kultury na obczyźnie.

Właśnie to dziedzictwo kulturowe, które kształtuje tożsamość nie tylko Polonii amerykańskiej, lecz także współczesnych mieszkańców naszego kraju, w formie ekspozycji zewnętrznej po raz pierwszy zagościło na ulicach Warszawy (od 21.11 do 10.12 na Krakowskim Przedmieściu), a obecnie prezentowane jest wszystkim odwiedzającym wareckie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.
Wystawa „Jedźmy do Ameryki! Wycinki z historii Polonii amerykańskiej” będzie dostępna od 13 grudnia 2019 do 31 stycznia 2020 w parku przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Zapraszamy!