pol amer wyst banW 2019 r. przypada 100. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Z tej okazji Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce przygotowało wystawę czasową „Polsko-amerykańskie historie”. Na ekspozycję składa się 36 plansz, na których przedstawiono polsko-amerykańskie ciekawostki z różnych obszarów życia społecznego. Odnajdziemy tu mniej lub bardziej popularne historie dotyczące m.in. polityki, kultury i sportu. Prezentowane informacje nie zamykają się w ramach ostatnich stu jubileuszowych lat, sięgają głębiej, do początków amerykańskiej państwowości. Dlatego właśnie na ekspozycji spotkamy rozpoznawalne postacie Kościuszki, Pułaskiego i Niemcewicza obok których zobaczymy oblicza Paderewskiego, Wilsona czy Poli Negri. Są jednak też drobne, ale jakże interesujące sekrety z życia tych mniej znanych: Piotra Kiolbassy, Charlesa Yosta, Tii Leoni, LeeLee Sobieski czy Lisy Murkowski. A wszystko to z Polską i Stanami Zjednoczonymi w tle!

Wystawa do maja 2019 r. jest prezentowana w Centrum Edukacyjno-Muzealnym, następnie będzie eksponowana na terenie zabytkowego parku.

Scenariusz: Karol Kucharski

Współpraca i koncepcja aranżacyjna wystawy: Iwona Stefaniak

Projekt graficzny: Piotr Hrehorowicz (Inter Line SC)

Tłumaczenie: Joanna Łukasiak-Hołysz