IMG 8849Rok kościuszkowski powoli dobiega końca, a przed nami stulcie odzyskania niepodległości.

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Błędowe k. Grójca postanowiła połączyć oba cykle obchodów rocznicowych z pomocą swojego patrona i wystawy przygotowanej przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. 11 grudnia miało miejsce uroczyste otwarcie ekspozycji i jednocześnie rozpoczęcie obchodów 100-lecia Niepodległości.

„Tadeusz Kościuszko. Najświetniejszy i najdostojniejszy z charakterów” – to tytuł wystawy planszowej, która z początkiem grudnia zawitała do PSP w Błędowie. Przedstawia ona burzliwe koleje życia bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych. Jego wytrwałość oraz poświęcenie w walce o wolność są bez wątpienia dobrym przykładem dla dzieci.

Wernisaż wystawy rozpoczął występ uczniów, którzy w programie słowno-muzycznym przybliżyli postać Tadeusza Kościuszki, jak również opowiedzieli bogatą historię własnej placówki. Oficjalnego otwarcia wystawy dokonały panie wicedyrektor szkoły Marianna Szewczyk oraz Iwona Stefaniak – dyrektor muzeum. Wicedyrektor podkreśliła szczególną rolę Tadeusza Kościuszki w instytucji jego imienia, w roku poświęconym jego pamięci i w przeddzień obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Dyrektor muzeum mówiła dzieciom o ciekawostkach związanych z pobytem Kościuszki na naszym terenie, ale również podkreśliła jak ważne są dla każdego człowieka dobre wzorce z przeszłości, dlatego warto znać patrona swojej szkoły.

Otwarcie wystawy spotkało się z dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Wystawa w Błędowie będzie czynna do 8 stycznia 2018 r. Dziękujemy dyrekcji: Annie Pełka, Mariannie Szewczyk i Ewie Bolińskiej oraz całej społeczności szkolnej za miłe przyjęcie w Błędowie.