Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/aktualnosci/aktualnosci2016/komornicka2016/Komornicka_-_galeria_zdjęć

Warning: imagejpeg(/nowastrona/cache/jw_sigpro/jwsigpro_cache_ea1122b12d_komornicka201626.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /nowastrona/plugins/content/jw_sigpro/jw_sigpro/includes/helper.php on line 261

komornicka201618W sobotę 4 czerwca świętowaliśmy 140. rocznicę urodzin poetki Marii Komornickiej. Różne wydarzenia kulturalne zostały zorganizowane tego dnia w pobliskim Warce - Grabowie nad Pilicą, gdzie urodziła się poetka oraz w naszym muzeum.

Do Grabowa i Warki przybyło wielu znamienitych gości. Obecni byli przedstawiciele rodziny Komornickich na czele z prof. Tomaszem Komornickim i Zofią Dernałowicz, przedstawiciele świata naukowego i literackiego na czele z panią prof. Brigittą Helbig-Mischewski oraz Sylwią Zientek, nauczyciele poloniści, przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych z terenu powiatu kozienickiego, grójeckiego, Grabowa i Warki oraz wielu miłośników poezji Marii Komornickiej.

W Zespole Szkół w Grabowie odbyła się cześć oficjalna, podczas której wręczono nagrody uczniom oraz rodzicom, którzy wzięli udział w konkursach wiedzy o Komornickiej. Zorganizowano spacer po Grabowie śladami poetki, podczas którego można było wiele dowiedzieć się od Zofii Dernałowicz, która pamięta jeszcze Marię Komornicką i przedwojenny Grabów. Złożono kwiaty pod figurą Marii.

Uroczystość w Grabowie zakończył bardzo interesujący i wzruszający program artystyczny zorganizowany w ramach tzw. „Kawiarni Marii” pt. „Życie listami pisane”. Uczniowie Zespołu Szkół w Grabowie czytali listy poetki, przypominając jednocześnie jej skomplikowany i tragiczny życiorys. Na terenie szkoły zorganizowano również księgarnię, w której można było nabyć pozycje książkowe o Komornickiej.

W drugiej części dnia, goście przemieścili się do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. W bibliotece pałacu Pułaskich odbył się wernisaż wystawy rękopisów Marii Komornickiej ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie pt. „Jestem”. Zostały wystawione m.in.: rękopis „Księgi poezji idyllicznej”, który powstał w Grabowie w latach 1917-1929, listy Marii do matki Anny pisane z zakładów dla psychicznie chorych, dwa ostatnie listy poetki do siostry Anieli oraz rękopis kilku wierszy. Po wernisażu, w sali Centrum Edukacyjno-Muzealnego odbył się bardzo ciekawy wykład prof. Brygitty Helbig-Mischewski o Marii Komornickiej i marginalizacji wybitnych kobiet. Kolejnym punktem programu była interpretacja utworów Komornickiej przygotowana przez młodzież gimnazjum w Grabowie pod kierunkiem Grażyny Wnuk.

Obchody 140. rocznicy urodzin poetki zakończył koncert artystów Piwnicy pod Baranami: Oli Maurer, Doroty Ślęzak, Urszuli Makosz, Macieja Półtoraka, Pawła Pierzchały, Michała Półtoraka. Po raz pierwszy śpiewano poezję Marii Komornickiej. Utwór „Pokusa wiatru wiosennego” z refrenem „Każdy ból nowym niebem Cię obdarzy”, w wykonaniu Oli Maurer zabrzmiał jak przesłanie poetki.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich przybyłych Gości, do Współorganizatorów, Partnerów i Sponsorów.

Patronat Honorowy nad uroczystością objęli:

Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego

Andrzej Jung – Starosta Powiatu Kozienickiego

Euzebiusz Strzelczyk – Wójt Gminy Grabów nad Pilicą

Prof. Maria Podraza – Kwiatkowska

Prof. Maria Janion

Prof. Brigitta Helbig-Mischewski

Prof. Tomasz Komornicki

Zofia Dernałowicz

Organizatorzy:

Wójt Gminy Grabów nad Pilicą – Euzebiusz Strzelczyk

Komitet Organizacyjny: Grażyna Ewa Wnuk – dyrektor Zespołu Szkół w Grabowie w latach 1991-2006, Lucyna Domańska-Stankiewicz – naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Kozienicach, Edyta Lusarczyk – dyrektor Zespołu Szkół w Grabowie, Agnieszka Durajczyk – wicedyrektor Zespołu Szkół w Grabowie, Zdzisław Karaś – Sekretarz Urzędu Gminy w Grabowie, Małgorzata Siekut- pracownik Urzędu Gminy w Grabowie, Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Partnerzy:

loga Komornicka

Sponsorzy:

Wójt Gminy Grabów nad Pilicą – Euzebiusz Strzelczyk

Starosta Powiatu Kozienickiego

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Lokalna Grupa Działania „Puszcza Kozienicka”

Zespól Szkół w Grabowie nad Pilicą

„Drogmar” – Państwo Mariola i Dariusz Kulkowscy

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

{gallery}aktualnosci/aktualnosci2016/komornicka2016/Komornicka_-_galeria_zdjęć{/gallery}