17 grudnia, w towarzystwie wielu gości, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce otworzyło wystawę czasową pt. „PUŁASKI 272. 25 lat Polski w NATO”. Ekspozycja jest niestandardowym przedsięwzięciem muzealnym, ponieważ przybliża flagowy okręt polskiej Marynarki Wojennej – ORP „Gen. K. Pułaski”.
Pomysł na wystawę może zaskakiwać. Jej bohater to pozostający w czynnej służbie okręt wojenny stojący na straży polskich interesów na różnych morzach świata. Społeczności Warki, a szczególnie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego jest on szczególnie bliski. Delegacja nadpilickiego miasta była obecna na chrzcie fregaty, kiedy to w 2000 r., po 20 latach służby w amerykańskiej Marynarce Wojennej, nadano jej imię Kazimierza Pułaskiego. Przypieczętowano tym samym rozpoczęcie nowego rozdziału w jej historii: służbę pod biało-czerwoną banderą. Jednocześnie rozwijały się kontakty między wareckim muzeum, a okrętem.
Wystawa jest ważnym punktem na drodze trwającej już niemal ćwierć wieku współpracy. Co ważne, wpisuje się ona w jubileusz 25-lecia polskiej obecności w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, a jednocześnie czas jej trwania zbiega się z obchodzoną w marcu 2025 r., 25. rocznicą podniesienia na ORP „Gen. K. Pułaski” polskiej bandery.
Otwarcie wystawy było dla Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego wydarzeniem wieńczącym rok działań kulturalnych realizowanych przez instytucję. Zakończono go zatem niekonwencjonalną – jak na placówkę muzealną – tematyką marynistyczną. Czy jednak na pewno? Misją wareckiego muzeum jest m.in. zaspokajanie potrzeb edukacyjnych i poznawczych społeczeństwa, w tym szczególnie budowanie postaw patriotycznych. Trudno o bardziej wyrazistą lekcję patriotyzmu niż wystawa o polskim okręcie wojennym z numerem burtowym 272 i jego załodze. Ten tandem dba o bezpieczeństwo naszego kraju od ponad 20 lat. Przyświeca mu ten sam cel co jego patronowi w XVIII w. Odwołania do wartości, dziedzictwa i zasad, którymi kierował się Kazimierz Pułaski są widoczne na pokładzie okrętu i w działaniach załogi. Ta ostatnia niejednokrotnie przechodziła wymagające egzaminy na międzynarodowych manewrach, ćwiczeniach i szkoleniach stając się elitą w szeregach nie tylko polskiej Marynarki Wojennej, ale i w siłach NATO. A Pułaski? Towarzyszy marynarzom na co dzień: jego herb noszą na naramiennikach mundurów i pamiątkowych, okrętowych monetach, a nazwisko na czapkach. Jego portret wsi w oficerskiej mesie, a popiersie przechowywane na pokładzie przepłynęło wraz z załogą tysiące mil morskich. Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego nie mogło przejść obojętnie obok tak pielęgnowanej przez marynarzy tradycji. Stworzyło wystawę, która pokazuje, że „ducha” Pułaskiego – pełnego odwagi i poświęcenia służbie Polsce można spotkać również na morzu.
Wystawa została profesjonalnie zaprojektowana i zaaranżowana. Składa się z 7 części tematycznych. Do każdej z części przyporządkowany jest box, w którym zamieszczono materiał informacyjny w języku polskim i angielskim oraz wiele ciekawych eksponatów i zdjęć. Wystawę otwiera część poświęcona polskiej obecności w NATO – okręt jest dobrym przykładem wpływu Sojuszu Północnoatlantyckiego na modernizację i rozwój polskich sił zbrojnych. W kolejnych działach ekspozycyjnych przybliżana jest m.in. historia i działalność fregaty. Zwiedzający pozna jej rozwój opierający się m.in. na ciągłym doskonaleniu podczas licznych ćwiczeń oraz działaniach w NATO-wskich misjach. Fragment ekspozycji poświęcono załodze. Ukazana jest również pozawojskowa rola okrętu. Jest też specjalny bonus ekspozycyjny w postaci plansz przybliżających inne statki i okręty, które nosiły imię Kazimierza Pułaskiego.
Wernisaż wystawy – inaczej niż to miało miejsce w przeszłości przy tego typu okazjach – rozpoczął się nie na sali ekspozycyjnej, a na sali koncertowej Centrum Edukacyjno-Muzealnego wareckiego muzeum. Tu powitała gości Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Wśród licznie zgromadzonych na sali osób byli, m.in. kmdr. por. Tomasz Teległów – dowódca ORP „Gen. K. Pułaski” wraz z członkami załogi, Krzysztof Ambroziak – starosta grójecki, Tomasz Rawski – burmistrz Warki, Leszek Przybytniak – doradca ds. kontaktu z samorządami Ministra Obrony Narodowej, Jan Madej – przewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego, Andrzej Zaręba – członek Zarządu Powiatu Grójeckiego, prof. dr hab. Andrzej Markiewicz – dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego, radni powiatowi, radni miejscy, dyrektorzy szkół i instytucji, przedstawiciele Wojska Polskiego oraz duchowieństwa.
Specjalny adres do zebranych wystosował Władysław Kosiniak-Kamysz – Minister Obrony Narodowej, który objął wystawę patronatem honorowym. List odczytał Leszek Przybytniak. Głos zabrali również obecni Patroni honorowi ekspozycji: Krzysztof Ambroziak – starosta grójecki i Tomasz Rawski – burmistrz Warki. Piękne przemówienie do uczestników wernisażu wygłosił kmdr por. Tomasz Teległów – dowódca ORP „Gen. K. Pułaski”, który przybliżył historię fregaty, ale i służbę na okręcie. Podziękował dyrektorce Iwonie Stefaniak i zespołowi muzeum za organizację tak wyjątkowej wystawy. Muzeum wręczył pamiątkowy gwizdek bosmański i pisemne gratulacje z podpisami całej załogi.
Z kolei dyrektor muzeum skierowała szczególne słowa uznania i podziękowania dla dowódcy i załogi ORP „Gen. K. Pułaski” za wypożyczenie obiektów i wszelką pomoc w realizacji ekspozycji. Uhonorowała kmdr. por. Tomasza Teległowa i ppor. mar. Bartosza Polaka medalem Kazimierza Pułaskiego za zaangażowanie w pracy nad wystawą
Podczas wernisażu okolicznościowe kwiaty złożono na ręce kuratorów ekspozycji: Iwony Stefaniak i Karola Kucharskiego, który jest pomysłodawcą wystawy i autorem jej scenariusza. Specjalne słowa podziękowania otrzymały obecne na wydarzeniu: projektantka wystawy Kamila Schinwelska i wykonawczyni wystawy: Alena Trafimava.
Wydarzenie miało jeszcze jeden szczególny moment. Jego termin zbiegł się z jubileuszem 20-lecia pracy na stanowisku dyrektor wareckiego muzeum – Iwony Stefaniak. Z tej okazji przedstawiciele Organizatora muzeum – samorządu Powiatu Grójeckiego i pracownicy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego złożyli Pani dyrektor specjalne gratulacje i życzenia.
Wystawę otwarto symbolicznym przecięciem niebieskiej wstęgi i świstem trapowym na wejście dowódcy okrętu wraz z gośćmi. Uczestnicy wernisażu mieli możliwość zwiedzić wystawę razem z jej autorami. O zgromadzonych eksponatach opowiedzieli historyk, kurator Karol Kucharski i kmdr por. Tomasz Teległów. Przybliżono historię i ciekawostki o eksponatach, których zdecydowana większość pochodzi z pokładu ORP „Gen. K. Pułaski”.
Wernisaż uświetnił krótki koncert zespołu Patrycja Zarychta Quartet. Standardy jazzowe i amerykańskie przeboje wprowadziły gości w świąteczny nastrój.
Ten wyjątkowy wieczór w muzeum zakończyły życzenia świąteczne, dzielenie się opłatkiem, jubileuszowy tort pani dyrektor i rozmowy w kuluarach. Dziękujemy wszystkim Gościom za obecność. Zapraszamy do zwiedzania wystawy po przerwie świąteczno-noworocznej od 8 stycznia do 4 maja 2025.
fot. Rafał Donica
https://www.muzeumpulaski.pl/aktualnosci/1093-wernisaz-wystawy-pulaski-272#sigProId3b7a129f3d
Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Powiatu Grójeckiego