Zdjęcie grupowe 10 czerwca gościliśmy w Muzeum i w Warce studentów ze Stanów Zjednoczonych, którzy przybyli do Polski na 5. edycję Stażu Prezydenckiego. Jest on organizowany przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Polsko-Słowiańską Federalną Unią Kredytową w Nowym Jorku oraz amerykańską firmą General Electric Company i jej spółkę GE Aerospace.

Nasze Muzeum już po raz drugi uczestniczyło w tym ważnym projekcie polsko-amerykańskim jako organizator pobytu młodzieży w Warce, wspierane przez Starostę Grójeckiego Krzysztofa Ambroziaka, Burmistrza Miasta i Gminy Warka Tomasza Rawskiego i Dyrektora Browaru Warka Patryka Cieślika.

Dzięki organizacji stażu, studenci pochodzący z USA mają możliwość odwiedzenia Polski, poznania historii, ale także jej potencjału gospodarczego i walorów turystycznych.
Pobyt w Warce rozpoczął się od powitania przed Muzeum i wspólnego zdjęcia przy pomniku Kazimierza Pułaskiego. W imieniu dyrektor muzeum Iwony Stefaniak powitał przybyłych i przewodniczył grupie historyk Karol Kucharski. W imieniu władz samorządowych powiatu grójeckiego, Starosty i Zarządu witał przybyłych Andrzej Zaręba - Członek Zarządu.
Część przybyłych gości ze Stanów Zjednoczonych ma polskie korzenie. Podróż do Polski była więc dla nich wyjątkowa. Cieszymy się, że mogliśmy – przy współpracy z władzami samorządowymi zatroszczyć się o ich pobyt w Warce. Nasi pracownicy Karol Kucharski, Piotr Kupnicki oraz Joanna Łukasiak-Hołysz opiekowali się grupą przez cały dzień.
Wizyta w Muzeum rozpoczęła się zwiedzaniem ekspozycji. Rozmawialiśmy o Pułaskim, Kościuszce i innych Polakach, którzy zapisali się w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki. Nasz patron był im dobrze znany. Za oceanem widzieli jego pomniki, a wśród gości była także osoba, która uczęszczała do polskiej szkoły jego imienia. Ktoś inny mieszkał w pobliżu West Point i bardzo dobrze kojarzył pomnik Kościuszki na tym terenie. Podczas zwiedzania furorę zrobił pierwodruk Konstytucji 3 maja prezentowany w naszej muzealnej bibliotece.

Z Muzeum udaliśmy się do Urzędu Miejskiego, gdzie młodzież spotkała się z Burmistrzem Warki – Tomaszem Rawskim. Była to doskonała okazja do porozmawiania z gospodarzem miasta m.in. o tradycjach sadowniczych regionu. Aby tej tradycji uczynić zadość poczęstowano gości szarlotką z wareckich jabłek. Następnie tłumacz Pana Burmistrza zabrał młodzież przed siedzibę Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie zaprezentowano wareckie wozy strażackie.
Kolejnym punktem wizyty był Browar Warka. Studentów przywitał Dyrektor Patryk Cieślik, który opowiedział im o specyfice produkcji piwa i osobiście oprowadził po zakładzie – jednym z najnowocześniejszych browarów w Europie. Była więc możliwość zobaczenia m.in. warzelni i linii produkcyjnych. W Centrum Konferencyjnym Browaru odbył się lunch, a po odpoczynku cała grupa udała się ponownie do Muzeum.
W Centrum Edukacyjno-Muzealnym opowiadaliśmy o powstaniu w Warce pierwszego w Polsce muzeum emigracji i realizowanych przez nie zadaniach, które w znacznej mierze poświęcone są tematyce polsko-amerykańskiej. Była kawa i słodkości w Café Savannah, a potem specjalny koncert uzdolnionego pianisty z Warki Jakuba Tomali, studenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Rówieśnicy z USA przyjęli z aplauzem jego występ. Muzyka Chopina kojarzona tak dobrze z Polską, pozwoliła poczuć niezwykłe emocje.

Na zakończenie pobytu pokazaliśmy gościom zabytkowym parku w Winiarach, rozmawiając o jego walorach przyrodniczych, historii i turystyce.
Dziękujemy Studentom z USA oraz ich Opiekunkom za spotkanie. Podziękowania kierujemy do partnerów: Starosty Grójeckiego Krzysztofa Ambroziaka, Burmistrza Miasta i Gminy Warka Tomasza Rawskiego oraz Dyrektora Browaru Warka – Patryka Cieślika.
Mamy nadzieję, że uczestnicy Stażu Prezydenckiego przyjadą do naszego Muzeum i Warki za rok.

 

fot. Piotr Kupnicki

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://www.muzeumpulaski.pl/aktualnosci/1045-wizyta-studentow-z-usa#sigProIde5378fc445