Zdjęcie artystówMuzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na koncert „Polskie Hollywood. Twórczość filmowa polskich kompozytorów w aranżacji na skrzypce i fortepian” w wykonaniu Strzelecki/Ślązak Duo. Koncert odbędzie się 6 marca o godzinie 18.00 w sali koncertowej Centrum Edukacyjno-Muzealnego przy wareckim muzeum. Wydarzenie zwieńczy tegoroczne obchody 279. rocznicy urodzin Kazimie rza Pułaskiego.Wstęp na nie jest wolny.
Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzanie przybycia (tel.: 48 667 22 67 lub mail: sekretariat@muzeumpulaski.pl ).

 


Od kilku miesięcy, w związku z realizacją wystawy „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym” Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego pozostaje w kręgu muzyki filmowej. Ekspozycja i wydany nie tak dawno katalog poświęcony tej tematyce wprowadziły muzealnych gości w wyjątkowy klimat ścieżek dźwiękowych skomponowanych przez Polaków do słynnych hollywoodzkich obrazów. Wydarzenie jest zatem kontynuacją popularyzacji tematyki, która ma wielu sympatyków.

Koncert jest jednocześnie jednym z punktów programu obchodów "Urodzin Kazimierza Pułaskiego", a także odwołaniem do zbliżającej się wielkimi krokami kolejnej gali Amerykańskiej Akademii Filmowej, na której tradycyjnie wręczone zostaną Oscary. W przeszłości sięgali po nie Polacy (w tym tworzący ilustracje muzyczne). Jednym z nich był Bronisław Kaper, którego utwory zaprezentują przed warecką publicznością dr Mateusz Strzelecki i prof. Andrzej Ślązak, tworzący Strzelecki/Ślązak Duo.

Artyści występują wspólnie już od 2015 r. przybliżają polską twórczość muzyczną XX i XXI w. także poza granicami Ojczyzny. Występowali m.in. w USA, Portugalii, Niemczech, Anglii i na Ukrainie oraz Tajwanie. Podczas koncertu w Warce wykonają utwory wspomnianego Kapera oraz Henryka Warsa i Wojciecha Kilara, które kompozytorzy stworzyli m.in. na potrzeby amerykańskiego przemysłu filmowego. W programie koncertu znajdą się m.in. fragmenty ścieżek dźwiękowych z takich filmów jak „Bunt na Bounty”, „Dracula” i „Portret Damy”. Poza tym muzycy zrobią ukłon w stronę kinematografii związanej z Polską prezentując walc z „Ziemi obiecanej” czy motywy z „Pianisty” i „Smugi cienia”.

Warto zaznaczyć, że artyści, będący nauczycielami akademickimi, dzięki współpracy m.in. z Polish Music Center w Los Angeles opracowali na nowo utwory Kapera i Warsa. Wysoki poziom muzyczny Mateusza Strzeleckiego i Andrzeja Ślązaka potwierdzają otrzymane stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Za działalność na rzecz kultury zostali również odznaczeni m.in. Świętokrzyską Nagrodą Kultury oraz Nagrodą Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Z pewnością środowy wieczór 6 marca warto spędzić na proponowanym przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce koncercie. Wstęp bezpłatny!

Andrzej Paweł Ślązak (ur. w 1985 roku) jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Tadeusza Chmielewskiego (studia magisterskie) oraz prof. Marii Koreckiej-Soszkowskiej (studia doktoranckie). W 2014 uzyskał stopień naukowy doktora, w 2019 r. Akademia Muzyczna w Gdańsku nadała mu stopień doktora habilitowanego. Obecnie jako profesor uczelni jest dyrektorem Instytutu Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Swoją działalność artystyczną dedykuje wykonawstwu muzyki dawnej oraz muzyki nowej. Swoje umiejętności w tej dziedzinie doskonalił pod okiem wybitnych pianistów i kameralistów, m.in. Nicolasa Hodgesa i Marino Formentiego (42. Letnie Kursy Muzyki Nowej w Darmstadt), Rebekki Hartmann (Dresdner Meisterkurse Musik), Tomasza Tomaszewskiego (Universität der Künste Berlin), Krystiana Zimermana, Kevina Kennera, Eugena Jindjica, Małgorzaty Walentynowicz, Szabolcsa Esztenyi oraz Andrzeja Jasińskiego. Jako jeden z pierwszych pianistów wykonał w Polsce utwory m. in. Salvatore Sciarrino, Petera Ablingera, Mauricio Kagela, Johna Cage’a, Johna Adamsa, Beat Furrera, Corneliusa Schwehra, Jerzego Mądrawskiego oraz Łukasza Wosia. Artysta aktywnie współpracuje z takimi kompozytorami jak Peter Ablinger, Zygmunt Krauze, Paweł Szymański, Artur Zagajewski, Dariusz Przybylski, Łukasz Woś, Jerzy Mądrawski. Pianista prowadzi aktywne życie koncertowe, promując w kraju i za granicą zarówno twórczość Jana Sebastiana Bacha, jak i polską muzykę XX i XXI wieku.

Mateusz Strzelecki (ur. w 1989 roku). Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Wydział Instrumentalno–Pedagogiczny w Białymstoku w klasie st. wykł. Iwony Koter. Naukę kontynuował na Universität der Künste w Berlinie u wybitnego, polskiego skrzypka – pierwszego koncertmistrza Deutsche Oper – prof.Tomasza Tomaszewskiego. Uczestniczył w licznych mistrzowskich kursach skrzypcowych w Polsce, Niemczech i Belgii. Z jego działalności artystycznej należy wymienić występy jako solista, kameralista i członek orkiestr w większości krajów europejskich oraz w Rosji, Chinach, Japonii i Wietnamie. Koncertował w takich salach jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Berliner Philharmonie, Konzerthaus Berlin, Philharmonie am Gasteig w Monachium, Göteborgs Konserthus, Harpa Reykjavik, Suntory Hall Tokyo, Beijing Concert Hall, Art Theatre Shanghai, Sala Koncertowa Pałacu ONZ w Genewie, Wiener Musikverein. Jako pierwszy skrzypek tria smyczkowego M&M&M zdobył główną nagrodę na Konkursie Muzyki Kameralnej w Wilhelmshaven (2012). Za swoje osiągnięcia został nagrodzony m.in. stypendium naukowym Rektora UMFC w Warszawie. Bliska jest mu twórczość polskich kompozytorów emigracyjnych, która łączy się również z jego zainteresowaniami badawczymi. Obecnie jest pracownikiem naukowym Instytutu Muzyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

PS. Obecność na koncercie może być też doskonałą okazją do nabycia katalogu „Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym”.

Zapraszamy!