Kazimierz Ceglinski

9 grudnia pożegnaliśmy na zawsze Ś. P. Kazimierza Ceglińskiego - wieloletniego Prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Koło w Warce, nauczyciela szkół w Konarach i Ostrołęce.

Kazimierz Ludwik Cegliński odszedł na wieczną wartę 28 listopada 2020 r. w wieku 92 lat. Reprezentował Koło Kombatantów w Warce 30 lat, do 2 grudnia 2017 roku pełniąc funkcję Prezesa, a następnie Prezesa Honorowego.

Współpracował z wieloma instytucjami i organizacjami w Warce oraz na terenie powiatu grójeckiego. Włączał się w organizację takich wydarzeń jak: rocznice wybuchu II wojny światowej, Dzień Kombatanta, rocznice powstania listopadowego, a także obchody rocznicy zbrodni katyńskiej. Wygłaszał rocznicowe referaty na uroczystościach, zabiegał o pamięć bohaterów i kombatantów. Przez wiele lat współpracował z Muzeum, był również uczestnikiem wielu wydarzeń patriotycznych i kulturalnych na terenie naszej instytucji. Był jednym z inicjatorów powstania publikacji "Spotkania z pomnikami i historią. Warka i okolice" (aut. R. Matyjas, Warka 2009). Publikował artykuły na łamach lokalnej prasy, ale także relacjonował wydarzenia w czasopiśmie "Polsce Wierni". Zabiegał o uhonorowanie i odznaczenie wszystkich osób pracujących na rzecz kombatantów. Dzięki Jego inicjatywie Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych przyznał odznaczenia niemal każdemu w Warce i regionie, kto angażował się w pomoc kombatantom i związkowi. Nieustannie przypominał młodemu pokoleniu o wydarzeniach z września 1939 roku i zbrodni katyńskiej. Był niezmordowanym człowiekiem i niezastąpionym Prezesem wareckiego Koła ZKRP i BWP, niemal do ostatnich miesięcy aktywnym i zainteresowanym życiem społeczno-patriotycznym Warki. Za swoją pracę na rzecz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień. W 2007 roku wręczyliśmy mu tytuł Przyjaciela Muzeum. Ś. P. Kazimierz Cegliński spoczął na zawsze na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI! Rodzinie i Bliskim Zmarłego przekazujemy szczere kondolencje.

Iwona Stefaniak
Dyrektor Muzeum z Zespołem

01WM013 grudnia pożegnaliśmy Ś. P. Witolda Majewskiego - płk. Wojska Polskiego,"Piłsudczyka", Prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Warki im. KazimierzaPułaskiego w latach 2004-2007, wieloletniego członka Towarzystwa i działacza, znanego w Warce społecznika, miłośnika Piotra Wysockiego ihistorii Warki.

Odszedł na wieczną wartę w wieku 89 lat. Był jednym z pierwszych absolwentów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Warce wpałacu na Winiarach (1945/46), współautorem wspomnień "W winiarskiej ławie" 2007 r., "niespokojnym duchem". Pozostanie w naszej pamięci jako miłośnikWarki, stały uczestnik wydarzeń patriotycznych i kulturalnych w Muzeum, autor artykułów w lokalnej prasie. Ś. P. Witold Majewski spoczął na zawsze na starym wareckim cmentarzu.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI! Rodzinie i Bliskim Zmarłego składamy szczere kondolencje.

Iwona Stefaniak
Dyrektor Muzeum z Zespołem