PaderewskiDwa wyjątkowe portrety: Ignacego Jana Paderewskiego i jego małżonki Heleny z Rosenów Paderewskiej po 14 latach przerwy ponownie trafią do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i będą częścią stałej ekspozycji.

Od 2004 r. obrazy zdobiły gabinet Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Decyzją obecnego ministra kultury, prof. Piotra Glińskiego, z powrotem trafią do wareckiego muzeum. Uroczyste odsłonięcie dzieł z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego i marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego odbędzie się 2 sierpnia o godz. 11 w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Wyjątkowy powrót

Obrazy pochodzą z posiadłości Paderewskiego – willi Riond-Bosson w Szwajcarii. Zbiory z willi pianista przekazał Muzeum Narodowemu w Warszawie na mocy testamentu z 1930 r. Autorem portretów jest franko-szwajcarski malarz Charles Giron (1850-1914), który był zaprzyjaźniony z Paderewskim. Portrety powstały w 1907 r.

Kiedy w 1967 r. otwarto w Warce Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego portrety pary Paderewskich trafiły do salonu poświęconego wielkiemu pianiście. Były tu prezentowane do 1988 r. Następnie wypożyczono je do – nieistniejącego obecnie – Muzeum Wychodźstwa Polskiego w Łazienkach Królewskich. Od 2004 r. zdobiły ściany gabinetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiosną br. prezentowane były na wystawie czasowej w Muzeum Narodowym w Warszawie pt. „Paderewski”.

WIZERUNEK 162010 MNW 01We wrześniu 2017 r. podczas pierwszej wizyty w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, iż chciałby, aby portrety ponownie trafiły na ekspozycje stałą Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Dzięki decyzji wicepremiera Piotra Glińskiego i uprzejmości dyrekcji Muzeum Narodowego w Warszawie portrety ponownie będą eksponowane w wareckim muzeum, w salonie Ignacego Jana Paderewskiego. Trafią tam w roku 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ignacy Jan Paderewski

Ignacy Jan Paderewski – jeden z ojców niepodległości Polski, niezwykły artysta, muzyk, kompozytor, ale także polityk, dyplomata, mąż stanu i przede wszystkim wielki patriota. Na przełomie XIX i XX w. był jednym z najsłynniejszych Polaków na świecie. W 1899 r. ożenił się z Heleną Marią primo voto Górską z domu Rosen. Państwo Paderewscy osiedli w Szwajcarii w posiadłości Riond-Bosson w Tolochenaz koło Morges, niedaleko Lozanny. Helena była drugą żoną Paderewskiego, z którą artysta przeżył prawie 40 lat. Wyjątkową urodę odziedziczyła po matce Greczynce. Przez cale życie wspierała muzyczną i polityczną karierę męża, a także nieustannie wspomagała go w staraniach o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest instytucją współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Powiat Grójecki. Prezentuje polsko-amerykańskiego bohatera Kazimierza Pułaskiego i wielkich Polaków, którzy emigrowali do USA. Placówka od lat kolekcjonuje także eksponaty i pamiątki związane z Ignacym Janem Paderewskim.

Po prezentacji obrazów odbędzie się konferencja prasowa z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego, Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, starosty grójeckiego Marka Ścisłowskiego oraz dyrektora wareckiego muzeum Iwony Stefaniak.

 


* Charles Giron (1850-1914), Portret Ignacego Jana Paderewskiego, fragment, 1907, olej na płótnie, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, nr inw. 162009 MNW
* Charles Giron (1850-1914), Portret Heleny Paderewskiej, 1909, fragment, olej na płótnie, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, nr inw.162010 MNW

 


kontakt:
sekretariat@muzeumpulaski.pl
tel. 48/ 667 22 67

 

loga powiat mkidn

Serdeczne podziękowania dla firmy TRANS-MED Dariusz Witkowski za transport obrazów.

TRANS MED Dariusz Witkowski