pitynski katyn2W dniu 1 lipca br. podczas uroczystych obchodów jubileuszu 50-lecia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego zostanie otwarta wystawa polsko-amerykańskiego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego.

Ekspozycja rzeźb Pityńskiego wpisuje się w wieloletni cykl wystaw organizowanych w muzeum poświęcony twórczości Polaków tworzących w USA i na stałe zapisanych na kartach wielkiej sztuki światowej. Jubileuszowy rok muzeum to także jubileusz 50-lecia pracy twórczej artysty. Przygotowana wystawa jest swoistym hołdem za pielęgnowanie narodowych tradycji, pamięć o Polsce, jej historii i nieustanną lekcję patriotyzmu.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć miniatury, szkice i modele rzeźbiarskie do pomników, kolekcję rzeźby kameralnej, medale, fotografie, a także rysunki Artysty.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 2 lipca do 31 sierpnia br. Wstęp wolny.
Prace prezentowane na ekspozycji pochodzą ze zbiorów Andrzeja Pityńskiego, Muzeum Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz kolekcji prywatnych.

Współorganizator wystawy: Narodowe Centrum Kultury
Zapraszamy!

 

Andrzej Pityński to najbardziej znany polski rzeźbiarz w Stanach Zjednoczonych. Realista, który odważnie, świadomie i konsekwentnie mówi o Polsce, jej dziejach, dążeniu do wolności. Walka o wolność narodu, pamięć o przodkach, szacunek do ziemi ojczystej - to inspiracje artysty. Sławę zyskał dzięki realizacji kilkunastu pomników, wielu dzieł monumentalnych i kameralnych m.in. dla upamiętnienia ważnych wydarzeń historycznych w dziejach narodów polskiego i amerykańskiego. Wykonał w USA m.in. takie pomniki jak: Pomnik Katyński dla Jersey City, jeden z największych pomników okręgu Nowego Jorku, jeden z pierwszych na świecie monumentów upamiętniających tragedię katyńską. Inne Jego dzieło - rzeźba Mściciel – zwana również Husarzem, ustawiona została na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown.