DSC 6240W dn. 12-15 października laureaci VI edycji konkursu „Dwa oblicza Pułaskiego” pod opieką pracowników Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego wyjechali do Gdyni.

Wycieczka, będąca nagrodą dla najlepszych uczestników konkursowych zmagań, dostarczyła wielu atrakcji i pozwoliła na zawarcie przyjaźni i integrację młodzieży z różnych stron województwa mazowieckiego. Dwójce uczestników wycieczki, którzy w konkursie osiągnęli najwyższy wynik punktowy, pozwoliła ona również na przeżycie niesamowitej marynarskiej przygody na pokładzie ORP „Gen. K. Pułaski”.

Przypomnijmy. Konkurs „Dwa oblicza Pułaskiego” organizowany od kilkunastu lat przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego oraz Dowództwo ORP „Gen. K. Pułaski” jest skierowany do uczniów szkół średnich z terenu województwa mazowieckiego. Zmagania konkursowe mają na celu nie tylko poszerzanie wiedzy na temat Kazimierza Pułaskiego, ale i Marynarki Wojennej RP. Z tego też powodu, w czasie wieloetapowych zmagań, młodzież musiała wykazać się wiedzą historyczną, znajomością zagadnień dotyczących ORP „Gen. K. Pułaski” oraz świetną kondycją fizyczną podczas zawodów biegowych i pływackich. Pandemia Covid-19 sprawiła, że przedsięwzięcie, którego start ogłoszono w 2019 r. trwało aż do października br. Ograniczenia w związku z istniejącą sytuacją sanitarną w kraju sprawiły, że po I etapie sprawdzającym wiedzę, który rozegrano w lutym 2020 r. kolejny etap (sportowy) przeprowadzono dopiero w czerwcu bieżącego roku, a na wycieczkę można było wyruszyć dopiero teraz.

Ostatecznie w wycieczce do Gdyni z pośród 113 osób, które przystąpiły do I etapu wzięło udział 7 najlepszych uczestników wyłonionych w wyniku konkursu. Byli to: Magda Kowalska i Mateusz Pęza z I LO im. Gen. J. Bema w Ostrołęce, Jakub Lebioda reprezentujący V LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta w Radomiu, Julia Goszczyńska i Igor Opałka z LO im. P. Skargi w Grójcu, Kacper Hyliński z CKZiU w Pionkach oraz Jakub Winnicki z XXXVII LO im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie.

12 października, po przyjeździe do Gdyni, młodzież zwiedziła Akwarium Gdyńskie, był też spacer po Skwerze Kościuszki i wizyta na Kamiennej Górze, skąd rozpościera się piękny widok na zatokę. Kolejny dzień oznaczał wyjątkowo ranną pobudkę dla Magdy Kowalskiej i Jakuba Lebiody, którzy zostali przekazani jeszcze przed świtem oficerowi Marynarki Wojennej RP. Niewiele później znaleźli się w Porcie Wojennym w Gdyni skąd szybką łodzią motorową zostali przetransportowani na stojący w morzu ORP „Gen. K. Pułaski”. W ten sposób zaczęła się ich okrętowa przygoda pod opieką marynarzy, którzy nie tylko umożliwili im poznanie okrętu, ale i uczestnictwo w codziennych marynarskich obowiązkach. Był też czas na atrakcje takie jak np. wypad pontonem z marynarzami do Sopotu i Gdyni Orłowo.

Kiedy Magda i Jakub spędzali czas z załogą fregaty, reszta wycieczkowej grupy rozpoczęła dwudniowe, intensywne zwiedzanie Trójmiasta. Rozpoczęło się ono od wizyty na Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie młodzież miała m.in. możliwość zapoznać się z uzbrojeniem okrętowym, zwiedzić okręt podwodny typu Coben, spędzić czas przy nowoczesnych symulatorach manewrowania okrętami. Następnie zwiedzano cumujące w porcie wojennym w Gdyni: ORP „Orkan” i żaglowiec ORP „Iskra”, a w dalszej części dnia - Muzeum Marynarki Wojennej i ORP „Błyskawicę”.

14 października był w całości poświęcony na zwiedzanie Gdańska z miejscowym przewodnikiem. Rozpoczęło się ono od wizyty na Westerplatte. Następnie uczestnicy odbyli wędrówkę przez słynną i piękną gdańską starówkę. Była okazja zobaczyć, m.in. gdańską katedrę i kościół św. Jana, odbyć spacer wzdłuż Motławy, klimatycznymi ulicami: Mariacką i Długą, przez plac Obrońców Poczty Polskiej. Na zakończenie wizyty w Gdańsku zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej. Jego nowoczesna ekspozycja niezwykle silnie trafia do obiorcy pokazując ogrom cierpień i tragedii jaki towarzyszył milionom ludzi podczas wojny. Tak naprawdę ilość przedstawionych tam problemów i rozmach wystawy stałej sprawia, że można zwiedzać muzeum przez cały dzień. My mogliśmy na nie poświęcić nieco ponad dwie godziny, a i tak było to niesamowite przeżycie.

Nazajutrz po zwiedzaniu Gdańska, 15 października, zjawiliśmy się ponownie w Porcie Wojennym w Gdyni, do którego wpłynął ORP „Gen. K. Pułaski” wraz z Magdą Kowalską i Jakubem Lebiodą na pokładzie. Choć życie na okręcie im się spodobało, to jednak zabraliśmy ich ponownie pod swoją opiekę. Ale kto wie, może któreś z nich w przyszłości zapragnie wstąpić w mury Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, by tam kontynuować swoją edukację i zostać marynarzem. Tak zresztą już się zdarzyło w przeszłości w przypadku jednego z byłych laureatów konkursu.

Ostatni dzień pobytu w Trójmieście był więc doskonałą okazją do zwiedzenia okrętu przez pozostałych konkursowiczów. Tego dnia dołączył do grupy Andrzej Zaręba – członek Zarządu Powiatu Grójeckiego. Podsumowanie VI edycji konkursu odbyło się podczas spotkania z dowódcą ORP „Gen. K. Pułaski” kmdr ppor. Łukaszem Zarębą. Była to nie tylko okazja do poznania nowego dowódcy i rozmów, ale i podziękowań. Iwona Stefaniak, dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, w imieniu placówki którą kieruje oraz Andrzej Zaręba, w imieniu władz Powiatu Grójeckiego i Burmistrza Warki, złożyli podziękowania za dotychczasową, wieloletnią współpracę. Spotkanie było również okazją do wręczenia dowódcy okrętu pamiątkowych medali – 700-lecia Warki oraz 20-lecia Samorządu Powiatu Grójeckiego oraz materiałów promujących muzeum, oba samorządy i grójecko-warecki Szlak Jabłkowy. Z kolei dowódca okrętu wręczył dyrektorce muzeum i Członkowi Zarządu Powiatu plakiety z wizerunkiem okrętu, a wszystkim laureatom konkursu pamiątkowe dyplomy oraz prezenty.

Po opuszczeniu fregaty rozpoczęliśmy podróż powrotną do Warki, po drodze odwiedzając Sopot. Spacer po molo i jeszcze kilka spojrzeń na morze, a potem długa droga na południowe Mazowsze… tak zakończył się VI konkurs Dwa oblicza Pułaskiego. Dziękujemy wszystkim, którzy od 2019 roku, angażowali się, aby zorganizować to przedsięwzięcie edukacyjne.

Konkurs odbył się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosty Grójeckiego oraz Burmistrza Warki. Partnerami w jego realizacji byli: Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, Instytut Pamięci Narodowej, firma Fjord Nansen oraz dziennikarz sportowy Marek Wawrzynowski.

Nad konkursem Patronat medialny objęło Radio Plus Radom.