wystawa Pulaski2018Ostatni rycerz dawnej Polski. W 250. rocznicę zawiązania konfederacji barskiej to nowa wystawa czasowa poświęcona Kazimierzowi Pułaskiemu oraz dziejom konfederacji.

Składają się na nią tablice edukacyjne, pamiątki po konfederatach – pocztówki, książki, medale itp. oraz – co najważniejsze – oryginały listów patrona muzeum. Korespondencja ta pokazywana jest zwiedzającym jedynie podczas wyjątkowych okazji. 250. rocznica zawiązania konfederacji barskiej z pewnością do nich należy.

Kazimierz Pułaski wypłynął na szerokie wody historii 29 lutego 1768 r., kiedy to przystąpił do konfederacji barskiej. Zryw ten miał na celu obronę wiary i wolności oraz starej dobrej Rzeczpospolitej. Choć walka nie przyniosła zwycięstwa, już w latach zaborów konfederaci na stale wpisali się w kanon polskich starań o niepodległość. Sam Kazimierz Pułaski stał się symbolem barzan, dziś zaś historycy nazywają go ostatnim rycerzem dawnej Polski*.

Wystawa opowiada o losach patrona muzeum od lat dziecięcych po koniec konfederacji barskiej w 1772 r. Jest próbą ukazania wielkiej historii przez pryzmat życia jednego człowieka.

Wystawę kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych historią, w szczególności zaś do uczniów. Ekspozycja może stać się rozbudowaną salą dydaktyczną. Została zaprojektowana tak, aby z powodzeniem realizować cele lekcji muzealnej Kazimierz Pułaski i jego czasy. Zajęcia te ukazują złożoność sytuacji wewnętrznej i zewnętrznej Rzeczpospolitej za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Więcej lekcji muzealnych dostępnych jest tutaj.

Wernisaż wystawy odbył się 6 marca z okazji obchodów 273. rocznicy urodzi Kazimierza Pułaskiego oraz 250. zawiązania konfederacji barskiej.

Ekspozycje można zwiedzać za darmo do końca kwietnia 2018 r.

 

* F. Ziejka, Ostatnim rycerzem dawnej Polski: z tajemnic biografii i legendy Kazimierza Pułaskiego, „Niepodległość i Pamięć”, r. 2011, nr 3-4.

 

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://www.muzeumpulaski.pl/wydarzenia/wystawy/452-ostatni-rycerz-dawnej-polski#sigProIdcfab287619

 

 

 Plakat B2 Ostatni rycerz Fin 01