czeslaw czaplinskiWystawa czasowa „Prezydent Donald Trump w Nowym Jorku i Warszawie. Fotografie Czesława Czaplińskiego”.

Czesław Czapliński - światowej sławy artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, urodzony w 1953 r. w Łodzi. Od roku 1979 mieszka i tworzy w Nowym Jorku oraz w Warszawie. Nazywany „fotografem artystów”, „mistrzem portretu” i „ Wizjonerem – Artystą fotografikiem”.

Jest autorem 42 albumów i książek. W ciągu 40 lat kariery fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu. Zdjęcia Czaplińskiego publikowane były m.in. w: „The New York Times”, „TIME”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”, „Newsweek”, „Twój Styl”, „Viva”, „Rzeczpospolita”, „Polityka”, „Wprost”, „FOTO”. Oprócz fotografii, od wielu lat uprawia dziennikarstwo, jest autorem kilkuset artykułów i reportaży publikowanych w Ameryce i Polsce.

Miał ponad 300 wystaw fotograficznych w Polsce i na świecie, od Warszawy, po Nowy Jork. O jego twórczości zrealizowano kilka filmów. Prace Czaplińskiego znajdują się w zbiorach Library of Congress w Waszyngtonie, The New York Public Library, Muzeum Narodowym w Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Bibliotece Narodowej w Warszawie i wielu kolekcjach prywatnych na całym świecie.

W latach 80. w Nowym Jorku fotografował m.in. młodego biznesmena Donalda Trumpa. Po 30 latach fotografował wizytę Prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie.

TrampDonald John Trump - urodził się w Nowym Jorku w 1946 r. Studiował na Fordham University oraz w Wharton School, należącej do University of Pennsylvania. Po zakończeniu nauki swoje siły skierował w rozwój rodzinnej firmy Elizabeth Trump & Son, którą wkrótce przemianowano na The Trump Organization. Przedsiębiorstwo koncentrowało uwagę na działalności związanej z nieruchomościami, jednak angażowało się również w inne gałęzie biznesu: hotele, pola golfowe, kasyna, linię lotniczą, konkursy piękności, agencje modelek. Sukcesy w biznesie wprowadziły Donalda Trumpa na listę najbogatszych ludzi globu. Zagościł również na ekranie stając się postacią medialną. Grał w filmach i serialach. Od młodości interesował się polityką. Pierwszą próbę objęcia fotelu prezydenta USA podjął w 2000 r. Dążenia do bycia głową światowego mocarstwa zrealizował w 2017 r., kiedy to został zaprzysiężony na 45. Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Zaproszenie Czaplinski

Wystawa czynna od 7 lipca do 8 września 2019 r.

Kurator wystawy: Iwona Stefaniak
Współpraca: Karol Kucharski, Piotr Kupnicki, Janusz Kreczmański