wystawa chojnacka20191aMałgorzata Chojnacka – ukończyła Studium Architektury i Budownictwa w Warszawie, następnie studia artystyczne w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (obecnie Instytut Sztuk Pięknych).

W 1990 roku uzyskała dyplom z rzeźby w pracowni prof. Sławomira Mieleszko, za cykl 13 płaskorzeźb zatytułowany Macierzyństwo. Ukończyła również studia podyplomowe z historii w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem prof. dr hab. Mirosława Nagielskiego.

Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, do sekcji sztuki użytkowej. Od 1993 roku związała się ze Stowarzyszeniem Plastyków Ziemi Grójeckiej, a od 2007 roku z Grupą Piaseczno. Pracuje jako dyplomowany nauczyciel plastyki i historii w Szkole Podstawowej nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce (do niedawna Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Marciniaka).

wystawa chojnacka2019

Pomimo ukończenia studiów artystycznych na kierunku rzeźby, to nie rzeźba a malarstwo pozostaje pasją artystki od ponad 25 lat. Jak sama mówi: „Wielka miłość do impresjonizmu i ekspresjonizmu owocuje obrazami o dużej sile wyrazu i mimo świadomej ewolucji, od kiedy zaczęłam malować szpachelką, jestem rozpoznawalna i to mnie bardzo cieszy.”

Od wielu lat Małgorzata Chojnacka bierze udział w plenerach malarskich i wystawach zbiorowych w: Piasecznie, Lublinie, Warszawie, Kozienicach, Szydłowcu, Warce, Górze Kalwarii, Zalesiu Górnym i Grójcu.

Dorobek artystyczny malarki tworzy blisko 1000 prac, w tym ok. 90 znajduje się w zbiorach prywatnych. Co kilka lat prezentuje swój dorobek na wystawach indywidualnych. Jej prace znajdują się w zbiorach kolekcjonerów w kraju i za granicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Danii, Belgii i na Łotwie.

Wystawa czynna od 18 maja 2019 r. do 16 czerwca 2019 r.

Fot. Rafał Donica