To jeden z pomysłów na uczczenie postaci polsko-amerykańskiego bohatera Kazimierza Pułaskiego, promocję muzeum i Warki.

Amerykański piknik na polanie w parku - impreza plenerowa, organizowana przez muzeum i Stowarzyszenie W.A.R.K.A. od 2005 roku, w pierwszą niedzielę lipca, w okazji Święta Niepodległości USA. Rozpoczyna się w samo południe barwną Paradą Pułaskiego ulicami Warki. Paradę prowadzi Kazimierz Pułaski na koniu wraz z grupą rekonstrukcji historycznej, nie brakuje orkiestry big bitowej, młodzieży szkolnej i zespołów muzycznych. Na największej polanie w parku, przez całe popołudnie odbywają się koncerty i pokazy artystyczne. Króluje muzyka polska i amerykańska. Na małej polanie parkowej bawią się dzieci z aktorami teatrów warszawskich. Jest też Wioska Indiańska. Można zwiedzać pałacowe wnętrza do godzin wieczornych. Wszędzie flagi polskie i amerykańskie, cały park przystrojony, atmosfera rodzinna. Przed muzeum wystawa starych amerykańskich aut, stoiska z rzemiosłem artystycznym. Bawią się na pikniku młodzi i starsi, często całe rodziny i grupy znajomych. Publiczność najbardziej przyciągają takie atrakcje jak: pokazy historyczne z epoki Pułaskiego, strzelanie z armaty czy pokazy w wiosce indiańskiej. W 2008 roku piknik otworzył Ambasador USA Victor Ashe. Imprezę wieńczy nocny koncert gwiazdy wieczoru.

Hasło pikniku brzmi: Vivat Pułaski! Spotkajmy się w Warce!

Ze względu na realizacje projektu Rewitalizacja zespołu pałacowo-parkowego w Warce , w ostatnich latach piknik nie mógł być organizowany.