Zdjęcie z koncertuNoc muzeów to zawsze wyjątkowe wydarzenie i wiele spotkań z publicznością, tak było również w tym roku. 13 maja muzeum było dostępne dla zwiedzających do północy. Pomysł „Paryskiej Noc Muzeów” cieszył się powodzeniem, od godz. 16.00 do 24.00 odnotowaliśmy 1226 gości, w tym 636 osób w pałacu.

Zainaugurowaliśmy Noc Muzeów otwarciem specjalnej wystawy czasowej pt. „Paryż w zbiorach Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce”, która przybliża związki Kazimierza Pułaskiego z Francją i Paryżem, ale także prezentuje kolekcję widoków Paryża, litografii, pamiątek oraz książek ze zbiorów muzeum związanych z tą tematyką. Ekspozycję uzupełniały stroje nawiązujące stylistycznie do realiów XIX w. Paryża.

Uczestnicy Nocy Muzeów zwiedzali stałe ekspozycje pałacowe: „Kazimierz Pułaski i wielcy Polacy w USA” i „Warka – miasto dotknięte historią” oraz wystawę czasową „Napoleon Orda. Ze zbiorów Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego”. W parku dużym powodzeniem cieszyła się wystawa plenerowa: „Gloria Victis. Powstanie styczniowe – 160. rocznica zrywu”.

Najmłodszych przyciągnął pokaz filmu w „Kinie Muzeum” – „Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru”, a następnie spacer z edukatorami muzeum w poszukiwaniu „słodkiego skarbu”, ukrytego w gęstwinie parku.

Szczególną popularnością cieszyły się koncerty piosenki francuskiej. W ramach „Letniej strefy muzyki” przy „Cafe Savannah” wystąpiła Karolina Woźniak-Zygmunt, a towarzyszył jej Mirosława Osiadacz. Ich koncert „Wokół piosenki francuskiej” przyciągnął wielu słuchaczy. Wydarzeniem muzycznym wieczoru był wspaniały koncert Doroty Lanton pt. „Miłość w Paryżu” w sali koncertowej CEM, której towarzyszyli: Marek Stefankiewicz (piano) i Bogusław Nowicki (harmonia, gitary). Mistrzowskie i aktorskie wykonania utworów Edith Piaf, Juliet Greco, Jacquesa Brela czy J. Montanda spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem licznie zgromadzonej publiczności.

Na zakończenie Nocy Muzeów wytrwali mogli obejrzeć w „Kinie Muzeum” znakomitą produkcję filmu „Chocolat”. Opowieść o wyjątkowej postaci Rafaela Padilli ze znakomitym francuskim aktorem Omarem Sy.

Znakomita pogoda sprzyjała spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, przez cały dzień wiele osób skorzystało z oferty parku, Café Savannah oraz specjalnej oferty kulinarnej z francuskimi smakołykami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich z Boglewic.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Artystom, Partnerom „Paryskiej Nocy Muzeów” oraz wszystkim Zwiedzającym.

 

fot. Rafał Donica

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://www.muzeumpulaski.pl/wydarzenia/noc-muzeow-i-inne/946-wyjatkowa-noc-muzeow#sigProId0938822ded