DSC 773414 maja odbyła się kolejna Europejska Noc Muzeów. Dla naszego Muzeum była to okazja do świętowania 55. urodzin. J

ak przystało na urodziny nie mogło zabraknąć gości i tortu. Świętowaliśmy w szerokim gronie mieszkańców Warki oraz bliższych lub dalszych okolic. Pracownicy Muzeum witali odwiedzających w historycznych strojach, a w pałacowych wnętrzach rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu młodej pianistki Natalii Bojdzińskiej. Przy Cafe Savannah można było wysłuchać koncertów w wykonaniu zespołu LEK.ART.PL (Dariusz Raczka – gitara i śpiew, Anna Kolasa-Rączka – śpiew, Grzegorz Kalbarczyk – gitara) oraz kwartetu smyczkowego The Strings (1 skrzypce - Anna Boniecka, 2 skrzypce - Paulina Mastyło, altówka - Paulina Marek-Lipka, wiolonczela - Dorota Woźniak). Wspomnień czar przywoływały stare filmy wyświetlane w ramach Kina Muzeum na sali koncertowej CEM. Na szczególne atrakcje mogły też liczyć dzieci. To z myślą o nich do Muzeum zawitał Klaun Fred czyli Bogdan Michalec – cyrkowy aktor komiczny, który bawił nie tylko dzieci ale i dorosłych. Najmłodsi mogli też poznać jedną z najstarszych technik graficznych i spróbować swoich sił w warsztacie drzeworytniczym, gdzie pod czujnym okiem pana Tadeusza Grajpla własnoręcznie tworzyli drzeworyty. Każdy z zainteresowanych mógł też poznać nasze muzealia poprzez zabawę. Posłużyły do tego puzzle przedstawiające obrazy i eksponaty zdobiące muzealne sale.

Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz samorządowych z Panią vice starostą Jolantą Sitarek oraz członkiem zarządu powiatu Panem Andrzejem Zarębą na czele. Jak na każdych urodzinach, również u nas każdy z gości mógł liczyć na słodki poczęstunek w postaci jubileuszowego tortu.

Tego wieczoru miał również miejsce finisaż innej wystawy - „ Nie mogę codziennie wysyłać Ci kwiatów”, której autorką jest Agnieszka Cecylia Kazała. Instalacja w postaci kwiatów urozmaicała parkowy plener od urodzin Kazimierza Pułaskiego, których rocznicę obchodziliśmy w marcu.

Na terenie parku goście mogli zwiedzać wystawy plenerowe. Szczególnie pięknie nocą prezentowała się nowa ekspozycja zatytułowana „Mamy 55 lat”, ukazująca kadry z życia Muzeum, jego gości i pracowników. Poza tym zwiedzający mogli obejrzeć wystawę poświęconą twórcy hymnu narodowego zatytułowaną „Józef Wybicki w 200. rocznicę śmierci i 95. rocznicę ustanowienia hymnu narodowego”, a także ekspozycję „Hetman” dedykowaną Stanisławowi Żółkiewskiemu, przygotowaną przez Instytut Polonika.

Kiedy już zapadł zmrok na gości czekała jeszcze jedna atrakcja - można było wyruszyć na niepowtarzalny spacer po parku z pochodniami i przewodnikiem w stroju sarmackim.

To był niezapomniany wieczór! Pałacowe wnętrza odwiedziło ponad czterysta osób, a jeszcze liczniejsza grupa gości spacerowała po winiarskim parku. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie. Szczególnie cieszy nas obecność dzieci i młodzieży. Wśród odwiedzających byli m.in. uczniowie z Zespołu Szkół w Nowej wsi wraz z nauczycielką historii oraz liczna gromada najmłodszych ze szkół z Warki i okolic.

Fot. J. Kreczmański, P. Kupnicki