Zdjęcie z wnętrz pałacu18 maja w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbyła się kolejna Noc Muzeów. Tym razem zorganizowaliśmy wydarzenie pod hasłem „Wenecka Noc Muzeów”, przypominając, że 250 lat temu Kazimierz Pułaski odwiedził Wenecję. Epizod pobytu patrona muzeum we Włoszech w kwietniu 1774 r. stał się motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów.

Wszystkich przybyłych gości witali pracownicy muzeum wraz z dyrektorką - w barwnych strojach z epoki i w tajemniczych weneckich maskach. Nastrój szybko udzielał się wszystkim, wiele osób przybyło już w maskach, inni mogli je kupić na miejscu. Pomysł ubrania maski bardzo się spodobał. Do tego każdy otrzymał specjalne wydanie muzealnego kuriera - „Corriere del Museo”, w którym opublikowano wiele ciekawych historycznych związanych z pobytem Kazimierza Pułaskiego w Wenecji, z samą Wenecją i Włochami, ale także o związkach Warki z Italią. Publiczności udostępniono za symboliczną złotówkę dwie ekspozycje stałe, ale także wystawy czasowe: „Eugeniusz Węgiełek. Radość tworzenia” w Centrum Edukacyjno-Muzealnym, „Emocjonaliści. W 30-lecie działalności” w bibliotece pałacu oraz wystawę plenerową „Insurekcja Kościuszkowska w 230. rocznicę czynu”.

Z okazji święta muzeów przygotowaliśmy wiele atrakcji. Noc muzeów rozpoczęły warsztaty plastyczne dla najmłodszych, podczas których powstały piękne, kolorowe maski weneckie. Następnie uczestnicy warsztatów wzięli udział w grze terenowej „Podróżny kufer Pana Kazimierza”. Podczas zabawy dzieci musiały rozszyfrować i znaleźć przedmioty, które Kazimierz Pułaski mógł zabrać ze sobą w podróż do Wenecji.

Niezwykłych wrażeń dostarczył koncert „Muzyczna podróż do Italii” w wykonaniu solistów sceny wielkopolskiej: Agnieszki Wawrzyniak (sopran), Bartosza Kuczyka (tenor) i Igora Radwanskjego (tenor). Cudownie zabrzmiały włoskie przeboje m. in. „O sole mio”, „Bella Ciao”. Pomimo chwilowego deszczu – goście chętnie zostali na koncercie i wspaniale się bawili.
Podczas Weneckiej Nocy Muzeów nie zapomniano również o włoskiej kuchni. Café Savannah przygotowała specjalną ofertę, a włoskie przekąski serowało Koło Gospodyń Wiejskich z Boglewic. Nie obyło się bez pizzy, którą można było nabyć w Foodtrucku Mariano Italiano.
Po zapadnięciu zmroku przed pałacem odbył się niezwykły spektakl z pokazem ognia w wykonaniu Teatru NAM-TARA. Publiczność mogła przenieść się w przestrzeń świata tańca, muzyki i ognia. Mistrzowskie wykonanie w połączeniu z płomieniami i światłami laserów spodobało się wielu uczestnikom spektaklu.

Na Wenecką Noc Muzeów przybyło wielu mieszkańców Warki i okolic, a nawet gości z daleka. Wśród nich była również Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalna Konserwator Zabytków - Bożena Żelazowska, której towarzyszyli przedstawiciele władz Powiatu Grójeckiego: Starosta Krzysztof Ambroziak, Wicestarosta Adam Balcerowicz, Członek Zarządu Andrzej Zaręba, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Madej i Wiceprzewodnicząca Jolanta Sitarek. Pani Minister wzięła udział w koncercie, złożyła życzenia pracownikom muzeum z okazji ich święta, a następnie zwiedziła muzealne ekspozycje w towarzystwie samorządowców i dyrektorki muzeum Iwony Stefaniak. Była to również okazja do rozmów o bieżących sprawach związanych z powadzeniem instytucji, ponieważ Powiat Grójecki współprowadzi Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2018 roku.

Każda noc muzeów to okazja, aby zwiedzić muzeum, odświeżyć sobie jego ekspozycje lub zobaczyć coś specjalnego. Tak było i tym razem, specjalną ofertą były „italiana” – eksponaty ze zbiorów muzeum pochodzące z Włoch, a wśród nich prawdziwy rarytas - weneckie wydanie „Consiliorum Sive Responsorum” z 1587 r.

Na zakończenie, w Kinie Muzeum zaprezentowaliśmy film z 2005 r. pt. „Casanova” - o pobycie tego legendarnego uwodziciela w Wenecji.
Wenecką Noc Muzeów należy uznać za udaną. Przez muzealne ekspozycje, pomimo niesprzyjanej chwilami pogody deszczowej, przeszło ponad 600 zwiedzających (nie liczyliśmy spacerowiczów w parku). Dziękujemy wszystkim za udział w Weneckiej Nocy Muzeów, zapraszamy za rok i już planujemy dokąd zabrać Państwa w kolejną wyjątkową noc.

 

fot. Rafał Donica

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://www.muzeumpulaski.pl/wydarzenia/noc-muzeow-i-inne/1034-wenecka-noc-muzeow#sigProId9f12e4e98f