prof Drewnowski
Kończy się powoli lato, cichnie gwar wakacyjnych wypraw,
 Dogasają kwiaty i żółkną liście,
 Przyroda stroi się do powitania września...

Na zakończenie wakacji
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
zaprasza na fortepianowy Recital Marka Drewnowskiego

8 września 2017 r., godz. 19.00
Sala koncertowa Centrum Edukacyjno-Muzealnego

Wstęp wolny.

Obowiązuje rezerwacja wejściówek.
rezerwacja@muzeumpulaski.pl
48 667 20 20 lub 48 667 22 67

 

Marek Drewnowski – pianista, dyrygent i pedagog. Naukę gry na fortepianie rozpoczął we wczesnym dzieciństwie. Studia pianistyczne odbywał w Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierunkiem Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego. Po śmierci prof. Drzewieckiego przeniósł się do Krakowa i ukończył tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie Jana Hoffmana.

Nagranie dwunastu sonat Domenico Scarlattiego w 1975 przyniosło artyście znaczący sukces w kraju i za granicą. Po wysłuchaniu tego nagrania w nowojorskim radiu, Leonard Bernstein zaprosił pianistę do występów w Tanglewood z Boston Symphony Orchestra.

Marek Drewnowski koncertuje w największych salach koncertowych Europy, Stanów Zjednoczonych i Japonii. We wrześniu 1989 brał udział w uroczystym koncercie w Warszawie, poświęconym 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej, obok takich sław jak Leonard Bernstein, Barbara Hendriks, Hermann Prey, Liv Ulmann. Był on transmitowany przez stacje telewizyjne niemal całego świata.

Za prawykonanie koncertu fortepianowego Stefana Kisielewskiego na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” w 1991, artysta otrzymał „Orfeusza” – prestiżową Nagrodę Krytyków Muzycznych Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków (SPAM).

W dorobku fonograficznym Marka Drewnowskiego znajdują się: sonaty Scarlattiego, koncerty fortepianowe Carla Marii von Webera, seria płyt chopinowskich, koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina w wersji kameralnej, „II Koncert Fortepianowy” Aleksandra Tansmana, IV Symfonia „Koncertująca” Karola Szymanowskiego. Nagrał dwie płyty z koncertami Chopina – w wersji na kwintet z zespołem The Chopin Soloists (Beloved) i w wersji na orkiestrę kameralną z The Chopin Soloists Ensemble (Exton). Dla NVC Arts w Londynie dokonał rejestracji na wideo obu koncertów fortepianowych i 19 walców Chopina. Od 2007 artysta jest zaangażowany w szwajcarsko-polski projekt (Harmusica/Fundacja im. Józefa Hofmanna) – nagrywa wszystkie dzieła Fryderyka Chopina. W 2010 na rynku muzycznym ukazały się płyt pianisty: „Bisy z szafy” (Harmusica/Fundacja im. Józefa Hofmanna), „Bisy Marka Drewnowskiego (Harmusica/Fundacja im. Józefa Hofmanna), „Bisy Chopinowskie” (ChopinStore) oraz dwa tytuły wydane przez wytwórnie Warner Bros: „Chopin Celebration” – z koncertami Chopina oraz walcami, nagranie DVD z pałacu w Łańcucie z Orkiestrą FN pod dyr. Antoniego Wita oraz „Walce” Chopina na CD. W 2010 artysta otrzymał nagrodę Paszport Chopinowski.

Marek Drewnowski wystąpił w roli Chopina w filmie Krzysztofa Zanussiego „Koncert Chopina”. Jest współtwórcą filmu Izabeli Cywińskiej „Oczarowanie Fryderyka”, który powstał z okazji Roku Chopinowskiego (1999).

Stworzył i organizował Festiwal im. Józefa Hofmanna w Nałęczowie (1991–2000). Założył też orkiestrę kameralną The Chopin Soloists.
Obecnie jest profesorem na Uniwersytecie w Hacettepe w Ankarze (Hacettepe Üniversitesi) na wydziale dyrygentury i kompozycji.
W styczniu 2016 z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał tytuł profesora belwederskiego.

 

Drewnowski plakat20173