dzzienniepodleglosci2016 34Dzień Niepodległości USA - 4 lipca 2016 r. był wyjątkowy w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Muzeum odwiedziło wielu znamienitych gości, zarówno przedstawicieli polskiego Rządu jak i Amerykanów.

Wieczorem, w Centrum Edukacyjno-Muzealnym odbył się koncert amerykańskiej pary artystów Pameli Howland i Stana Breckenridge’a. Iwona Stefaniak – dyrektor muzeum, podczas otwarcia koncertu mówiła m.in.: „my muzealnicy, cieszymy się, że w 240. Urodziny Ameryki spotykamy się w tak pięknej scenerii Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, przy udziale tak znakomitych gości i artystów. Zapewne Kazimierzowi Pułaskiemu nigdy nie przyśniłby się taki scenariusz, ale wierzę, że dziś jest z nas dumny.”

Muzyczna podróż przez Amerykę

Wieczorny koncert amerykańskiej pary artystów Pameli Howland i Stana Breckenridge’a pt. „Muzyczna podróż przez Amerykę” okazał się nie tylko bardzo ciekawy muzycznie, ale także przeniósł słuchaczy myślami w czasie i przestrzeni, oczywiście na amerykański kontynent. Wśród gości wieczoru byli m.in.: attaché ds. kultury Ambasady USA – Kenneth Wetzel, wiceprezydent Radomia – Karol Semik, wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Radomia – Sebastian Równy, dyrektor radomskiej Galerii ŁAŹNIA- Beata Drozdowska, koordynatorka American Corner Radom – Karolina Adamczyk, doradca edukacyjny American Corner Radom – Urszula Malmon, reżyser filmowy i dziennikarka – Jolanta Kessler-Chojecka, architekt Andrzej Bulanda. Razem z polskimi i amerykańskimi gośćmi oraz wspaniałą warecką publicznością, uczczenie 240. rocznicy podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych było naprawdę wyjątkowym przeżyciem. Po specjalnym wstępie i powitaniu gości przez Iwonę Stefaniak, głos zabrał attaché ds. kultury Ambasady USA – Kenneth Wetzel. Wyraził zadowolenie i podziękowanie, że w domu rodzinnym Kazimierza Pułaskiego, przypominana jest ta jakże ważna data 4 lipca. Przed koncertem attaché zwiedział pałac Pułaskich i był pod wielkim wrażeniem miejsca. W swoim przemówieniu podkreślił rolę generała Pułaskiego w wojnie o niepodległość Ameryki. Przypomniał również sławne słowa Pułaskiego, pisane do Jerzego Waszyngtona tuż po przybyciu do Ameryki: „Przybyłem tu, do miejsca, w którym broni się wolności, by jej służyć, by dla niej żyć lub życie oddać”. Słowa te mają ponadczasowe znaczenie, a postać Pułaskiego często przywoływana jest jako symbol wolności. Z kolei wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio pogratulowała Amerykanom obchodzonej w tym roku 240. rocznicy podpisania Deklaracji niepodległości i na ręce attaché złożyła pamiątkowy list gratulacyjny.
Koncert był niecodziennym przeżyciem. Publiczność miała okazję zobaczyć i usłyszeć dwie jakże różne osobowości, charyzmatyczne, emocjonalnie związane z muzyką amerykańską, którą żyją na co dzień. Ona – pianistka klasyczna, sięga po inspiracje do najróżniejszych gatunków i twórców, miłośniczka Fryderyka Chopina. On – pianista jazzowy, wokalista i kompozytor; ciepły i mocny głos, wspaniały performer, z dużym poczuciem humoru. Opowieść o historii amerykańskiej muzyki, przeplatana utworami, była swego rodzaju spektaklem. Od rytmów z pól bawełny i melodii spirituals, przez ragtime, blues, New Orleans jazz i swing, została zakończona na współczesnych rytmach soul i pop.
„To nie przypadek, że 4 lipca świętujemy również w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Warto przypomnieć, że Deklaracja niepodległości USA, ogłoszona 4 lipca 1776 r. głosiła m.in. przyrodzone człowiekowi prawo do życia, wolności i szczęścia oraz do obalania rządów, które tych praw nie przestrzegają. Miała charakter uniwersalny, była apelem do całej ludzkości. Wojna o niepodległość Ameryki trwała jeszcze wiele lat po podpisaniu deklaracji, a walczyli w niej również Polacy, najbardziej znani to Kazimierz Pułaski i Tadeusz Kościuszko. Niech oddanie Kazimierza Pułaskiego słusznej sprawie, będzie dla Polaków i Amerykanów inspiracją do nieustannego dążenia do wolności narodów i wspólnego dobra ludzi. Dziękujemy za Państwa obecność w tym dniu w Warce” – mówiła Iwona Stefaniak, dyrektor muzeum podczas koncertu.

Partnerami organizacji koncertu w dniu 4 lipca w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego byli: Ambasada USA w Polsce, American Corner Radom, Łaźnia - Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria. Dziękujemy za współpracę. Podziękowania kierujemy również do Sponsorów – Państwa Angeliki i Jarosława Nowocielów z Grzegorzewic.

loga koncert