DKP2020.16Pomimo panującej pandemii, w piątek 9 października udało się zorganizować Dzień Kazimierza Pułaskiego, skromniej niż zwykle i w mniejszym gronie. Przedstawiciele władz samorządowych powiatu, gminy, jednostek organizacyjnych, organizacji społecznych, wspólnie z zespołem Muzeum oddali hołd gen. Kazimierzowi Pułaskiemu, w 241. rocznicę śmierci bohatera Polski i USA.

Wydarzenie, organizowane co rok przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, dla uczczenia pamięci swojego patrona, w tym roku było inne. Bez oprawy Wojska Polskiego, bez udziału pocztów sztandarowych i wielu delegacji szkół, które co rok uczestniczyły w tym wydarzeniu. Sytuacja społeczna, w której się znaleźliśmy sprawiła, że program Dnia Pułaskiego został ograniczony i zrealizowany z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Tradycyjnie goście spotkali się najpierw przy pomniku Kazimierza Pułaskiego w winiarskim parku. Wśród przybyłych byli m.in.: Jolanta Sitarek – wicestarosta Powiatu Grójeckiego, Andrzej Zaręba – członek Zarządu Powiatu Grójeckiego, Aldona Rzeźnik – przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce, Karolina Sałyga – sekretarz Urzędu Miejskiego w Warce oraz prof. Waldemar Nowakowski – prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. K. Pułaskiego w Radomiu. Nie zabrakło dyrekcji, nauczycieli i młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.

Obchody 241. rocznicy śmierci Kazimierza Pułaskiego rozpoczęło odegranie hymnów Polski i USA, po czym głos zabrała Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum. W imieniu starosty grójeckiego Krzysztofa Ambroziaka i Zarządu Powiatu Grójeckiego przemówienie wygłosiła wicestarosta Jolanta Sitarek, po czym delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego.

Po zakończeniu części patriotycznej, w pałacowej bibliotece odbył się wernisaż wystawy czasowej „Marcella Sembrich-Kochańska. Polka, artystka świata”. Oficjalnego otwarcia ekspozycji dokonał Juliusz Multarzyński – wielbiciel talentu tej wybitnej śpiewaczki operowej, fotografik, dziennikarz i kolekcjoner pamiątek z nią związanych, zarazem współautor wystawy. Ekspozycja przybliża śpiewaczkę i jednocześnie osobę zaangażowaną w promocję polskiej kultury w świecie. Historia jej życia i kariery opowiedziana fotografiami i krótkimi tekstami, uzupełniona została eksponatami z epoki. Wśród pamiątek odnaleźć można oryginalne fotografie Marcelli Sembrich z autografami, programy koncertów, śpiewniki, pocztówki czy złoconą łyżeczkę.

Ostatnim punktem programu Dnia Kazimierza Pułaskiego był koncert „W hołdzie Kazimierzowi Pułaskiemu i Marcelli Sembrich-Kochańskiej” w wykonaniu Anny Kutkowskiej-Kass (sopran koloraturowy) i Roberta Morawskiego (fortepian), który odbył się w Centrum Edukacyjno-Muzealnym. Artyści zaprezentowali przed gośćmi wykonania operowych szlagierów najbardziej lubianych przez śpiewaczkę, m.in. arię Hanny z opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki. Można było usłyszeć również mistrzowskie wykonanie pieśni Życzenie Fryderyka Chopina czy Prząśniczkę Stanisława Moniuszki.

Dziękujemy wszystkim, którzy, pomimo pandemii wzięli udział w wydarzeniu.

Muzeum im. K. Pułaskiego