VP2019 0897. Piknik historyczno-kulturalny Vivat Pułaski za nami. Impreza odbyła się w niedzielne popołudnie 7 lipca, pogoda dopisała, publiczność również.

Wydarzenie przyciągnęło do parku w Winiarach i Muzeum kilka tysięcy osób, mieszkańców Warki, okolic oraz wielu gości. Tradycyjnie piknik rozpoczęła Parada Pułaskiego z wareckiego rynku do Muzeum, którą poprowadziła grupa rekonstrukcyjna z Kazimierzem Pułaskim i warecka Miejska Orkiestra Moderato. W paradzie wzięli udział także: rekonstruktorzy historyczni przybyli na piknik – grupa Sarmacka Zgraja, Indianie Huu Ska Luta, wolontariusze w strojach historycznych, zabytkowe amerykańskie samochody, pracownicy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, a wraz z nimi goście, m.in.: Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak, Wicestarosta Jolanta Sitarek, Wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce Aldona Rzeźnik, a także: członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Warki im. Kazimierza Pułaskiego, biegacze z Klubu Biegacza Start Pułaski Warka, WARKA BIEGA, rowerzyści, kluby motocyklowe: Stowarzyszenie Miłośników Motocykli Mavericks z Chynowa, Klub Motocyklowy Cobra z Grójca, mieszkańcy Warki i okolic. Organizatorzy przygotowali dla uczestników parady specjalne gadżety takie jak: koszulki, bandanki, czapeczki, balony i chorągiewki, dlatego było bardzo kolorowo, wzdłuż parady widać było barwy polskie i amerykańskie.

Barwna parada przemaszerowała przez park w Winiarach i zaprowadziła uczestników na polanę od ul. Turystycznej, gdzie rozpoczęto wspólne piknikowanie. Jako pierwsza z koncertem estradowym zaprezentowała się Miejska Orkiestra Moderato z Warki, która zaprezentowała klasykę muzyki rozrywkowej i filmowej. Oficjalne otwarcie wydarzenia, z udziałem gości odbyło się na głównej scenie. 7 Piknik Vivat Pułaski rozpoczęli organizatorzy: Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum i Andrzej Zaręba – Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A., dyrektor Dworku na Długiej i Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego. Wśród gości oficjalnych obecni byli: Poseł RP Anna Białkowska, Leszek Przybytniak – Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, który reprezentował Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Starosta Grójecki – Krzysztof Ambroziak, Wicestarosta Jolanta Sitarek, Wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce Aldona Rzeźnik, a także Radni powiatowi: Jan Madej, Cezary Kołodziejski, Grażyna Kijuc, radni miejscy. Specjalne listy wystosowali do uczestników: Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Anna Kwiecień - Poseł RP i Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Na dużej scenie, po Orkiestrze Moderato odbyły się jeszcze dwa koncerty. Zespół Eliasz Orchestra zagrał największe światowe, europejskie i polskie przeboje. Na finał wydarzenia wykonał wspaniały Blues Brothers Show. Kto nie lubi „facetów w czerni”? Publiczność w Warce miała okazję tego dnia usłyszeć największe hity zespołu The Blues Brothers. W wykonaniu koncertu dało się wyczuć dobre muzyczne wykształcenie artystów, brawurowe wykonanie i aktorskie zacięcie.

Pokazy historyczne i nie tylko

To atrakcja zawsze cieszy się niezwykłą popularnością wśród publiczności. Tak było i tym razem. Na piknikowej polanie zaprezentowały się trzy grupy rekonstrukcyjne. Jako pierwsza Polska Rewia Konna Damiana Dębskiego, która przypomniała niełatwe czasy konfederacji barskiej, w tym pokazy woltyżerki konnej, kawalerii, walki na lance i szable. Z kolei małopolska grupa Sarmacka Zgraja, różne smagania, walki na szable i dawne staropolskie tradycje. Bardzo interesowało publiczność stoisko edukacyjne Sarmatów, np. z narzędziami tortur czyli dybami. Emocji nie brakowało. Można było obejrzeć broń sieczną i palną, a nawet popróbować strzelania z pistoletu. Jako ostatnia zaprezentowała się przed sceną grupa Indian Huu-Ska Luta. Niezwykłe tańce, wspaniałe opowieści o kulturze północnoamerykańskich Indian i piękne stroje przyciągnęły ogromne zainteresowanie.

Wioska Indiańska w parku była obleganym miejscem przez całe popołudnie. Grupy Huu-Ska Luta wystawiła na polanie charakterystyczne namioty Tipi. Prezentacja strojów i wyposażenia, biżuterii, z naturalnych surowców, wzbudziła zachwyt wielu. Zespół prowadził konkursy, gry i zabawy z dziećmi i całymi rodzinami. Prezentował taniec Pow Wow i zapraszał do wspólnej zabawy. Można było zobaczyć przedmioty codziennego użytku, m.in. różnego rodzaju broń, tomahawki, pokrowce na noże, tarcze, repliki karabinów, włócznie, łuki czy maczugi.

W parku działała specjalna Strefa dzieci, w której nieodpłatnie dzieci mogły pobawić na wielkich zabawkach tzw. dmuchańcach. Malowanie buzi, malowanie na folii, basen z kulami, gry edukacyjne, to tylko przykłady atrakcji dla najmłodszych. Z kolei w białej parkowej altanie, trochę starsze dzieci i całe rodziny mogły pograć w gry planszowe. Warecki Klub Gier Planszowych WARG zorganizował tu pokaz historycznej gry bitewnej „Wrzesień 1939” oraz wspólne granie w gry rodzinne.

Przed pomnikiem K. Pułaskiego zostały wystawione zabytkowe amerykańskie samochody. Można było podziwiać np. różowego Buicka Skylarka, Oklanda z lat 20., Chryslera czy Cadilaca z lat 60. Samochody pochodziły od prywatnych kolekcjonerów. Nie zabrakło również wyśmienitych motocykli, w tym amerykańskich. Przy alejce parkowej można było podziwiać motocykle Stowarzyszenia Miłośników Motocykli Mavericks z Chynowa i Klubu Motocyklowego Cobra z Grójca.

Jak na piknik historyczny przystało, nie zabrakło w winiarskim parku również żołnierzy Wojska Polskiego. Swoje stosika edukacyjne zaprezentowali 1. Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny z Ogrodzienic i jednostka Wojsk Obrony Terytorialnej Mazowsza.
Wśród licznych atrakcji była także zjeżdżalnia gigant, prawdziwy amerykański rodeo byk, wybijanie pamiątkowych monet, a nawet wolontariusze w strojach historycznych…

Muzeum pełne atrakcji

Podczas pikniku wielkim powodzeniem cieszyło się zwiedzanie Muzeum im. K. Pułaskiego za symboliczną złotówkę. Przez pałac Pułaskich przeszło ponad 800 osób, w ciągu zaledwie kilku godzin. W Centrum Edukacyjno-Muzealnym odbył się wernisaż wystawy fotografii Czesława Czaplińskiego pt. „Prezydent Donald Trump w Nowym Jorku i Warszawie”. Wystawę otworzył Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak wspólnie z dyrektor Muzeum Iwoną Stefaniak. Na wernisaż przybył również autor Czesław Czapliński z grupą przyjaciół. Światowej sławy artysta fotograf, od ponad 40 lat mieszka i tworzy w Nowym Jorku oraz Warszawie. W latach 80. fotografował młodego biznesmena Donalda Trumpa w Nowym Jorku. Po 30 latach wykonał sesję fotograficzną Prezydenta Trumpa podczas wizyty w Warszawie. Jego zdjęcia są bardzo cenione i prezentowane były na ponad 400 wystawach w Polsce, USA i na świecie. Ekspozycję będzie można oglądać do końca wakacji.

Kolejną edukacyjną atrakcją dla uczestników Pikniku Vivat Pułaski były dwie wystawy plenerowe: „Polsko-amerykańskie historie”, powstała z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a USA oraz „Polonia Restituta” - powstała w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Café Savannah przy muzeum była dosłownie oblegana podczas pikniku. Tu znaleźli swoje miejsce wszyscy, którzy chcieli zrelaksować się na leżakach, przy kawie, herbacie i spokojnej muzyce. Na małej scenie przy kawiarence wystąpiły wareckie zespoły Ostatnia Paczka i Bez Cienia Ciszy. 7. Piknik historyczno-kulturalny należy zaliczyć do bardzo udanych!

Podziękowania

Dziękujemy Partnerom strategicznym: Gminie Warka, Powiatowi Grójeckiemu, Samorządowi Województwa Mazowieckiego. Dziękujemy współorganizatorom: Gminnej Instytucji Kultury Dworek na Długiej, ZUK w Warce Sp. z o.o., Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, Ochotniczej Straży Pożarnej w Warce, ABC Dziecka, Grupie Żywiec SA.

Podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia kierujemy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Warce i Komendy Policji w Warce.

Patronat Honorowy nad Piknikiem Vivat Pułaski sprawowali: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Starosta Grójecki Krzysztof Ambroziak, Burmistrz Warki Dariusz Gizka.

Składamy serdeczne podziękowania Miejskiej Orkiestrze Moderato, Wolontariuszom, wszystkim stoiskom edukacyjnym, w tym 1. Grójeckiemu Ośrodkowi Radioelektronicznemu z Ogrodzienic i jednostce Wojsk Obrony Terytorialnej Mazowsza, Klubom Motocyklowym, Właścicielom zabytkowych samochodów, a także Mieszkańcom Warki i Gościom, za tak liczny udział w Paradzie Pułaskiego i Pikniku Vivat Pułaski. Do zobaczenia za rok, w pierwszą niedzielę lipca!

fot. Rafał Donica & Karolina Czarnecka

Organizatorzy:
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

 

Piknik Vivat Pułaski został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Beneficjent projektu - Stowarzyszenie W.A.R.K.A.