narodowe czytanie2018RD 00Prezydencka akcja promująca czytelnictwo – Narodowe Czytanie – zyskuje coraz większą popularność. W tegoroczną edycję aktynie włączyło się Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.

16 września „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czytano w winiarskim parku. Spotkanie zostało zorganizowane przed budynkiem Centrum Edukacyjno-Muzealnego w strefie spotkań Café Savannah. Była to pierwsza odsłona akcji przeprowadzona w muzeum i – jak wszystko na to wskazuje – nie będzie to ostatnia edycja. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało prawie trzydziestu czytających. W niedzielne popołudnie do parku przyszło również wielu słuchaczy. Wśród lektorów znaleźli się samorządowcy, przedstawiciele instytucji publicznych, świata biznesu, pracownicy i przyjaciele muzeum. Warto nadmienić, że wielu z nich zaskoczyło publiczność swoimi zdolnościami aktorskimi – zwłaszcza pary czytające dialogi: Państwo A.L. Owczarczykowie, K.W. Pączkowie czy A. D. Rączkowie. Na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Lekturze towarzyszyły występy muzyczne. Dariusz Rączka solo wykonał utwór „Piosenka żołnierzy”. Po nim na scenie pojawił się duet gitarowy Bogdana Sabały i Sławomira Klimczuka. Panowie byli wspierani wokalnie przez Annę Kurpińską – śpiewaczkę i wykładowczynię akademicką. Podczas czytania fragmentów dotyczących perypetii Cezarego Baryki z kobietami zabrzmiały takie utwory jak: „Piosenka jesieni”, „Kasztany” czy „Jej portret”, które wprowadziły jeszcze bardziej romantyczny nastrój. Na zakończenie artyści wykonali piosenki Marka Grechuty: „Dni, których nie znamy” i „Świecie nasz”.

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich lektorów:
- Starosty grójeckiego Pana Marka Ścisłowskiego i Jego Małżonki Ewy Ścisłowskiej
- Pana Wiesława Czerwińskiego – Radnego powiatowego
- Pani Barbary Kowalskiej – Radnej powiatowej, przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji i jej wnuczki Zosi Czajki,
- Pani Urszuli Kutyna – wicedyrektora Publicznej Szkoły nr 1 im. P. Wysockiego w Warce,
- Pana Andrzeja Jasińskiego – Honorowego Prezesa PTTK, Oddział im. W. Krawczyka w Warce,
- Pani Wiesławy Zielonki – dyrektora LO im. P. Wysockiego w Warce,
- Pani Danuty Sadowskiej – prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Warki im. K. Pułaskiego,
-Pani Maryli Szajner – dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. K. Pułaskiego w Warce,
- Pracowników muzeum: Marzeny Kądrowskiej-Grochal, Janusza Kreczmańskiego, Anny Gajewskiej, Ewy Bajoryńskiej, Karola Kucharskiego i Macieja Kordasa,
- Pana Andrzeja Zaręby – Radnego powiatowego i dyrektora gminnej instytucji kultury „Dworek na Długiej” wraz z pracownikami Sławomirem Raganem i Kamilą Gostkowkską,
- Pani Beaty Piliszek- Słowińskiej,
- Pani Grażyny Kijuc,
- Pani Anny Dackiej – dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi,
- Pani Aleksandry Urbańskiej, która reprezentowała dyrektora Browaru Warka Krzysztofa Żyrka
- Pani Marty Wasilewskiej – wiceprezes Stowarzyszenia na rzecz Dzieci Niepełnosprawnych Tęcza,
- Pani Sylwii Kotlarz – uczestnika Warsztatów Terapii Zajęciowej w Warce
- Państwa Anny i Leszka Owczarczyków
- Państwa Krystyny i Władysława Paczków
- Pani Doroty Kreczmańskiej – dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce,
- Państwa Anny i Dariusza Rączków.

Podziękowania kierujemy do wykonawców programu muzycznego: Anny Kurpińskiej, Bogdana Sabały i Sławomira Klimczuka, a także Dariusza Raczki.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować Narodowe Czytanie:
- Panu Wiesławowi Czerwińskiemu za inicjatywę i pomoc w organizacji akcji,
- Panu Krzysztofowi Żyrkowi - Dyrektorowi Browaru Warka,
- Państwu Marzenie i Dariuszowi Bobrowskim - właścicielom firmy Ma Kolor Eco
- Księgarni Szkolnej Grażyny Wojtas w Warce
- Państwu Justynie i Rafałowi Lechom z Konar
- Panu Wojciechowi Gwiazda z Bikówka g. Grójec.

Fot. Maciej Kordas

Fot. Rafał Donica