Oferta w przygotowaniu

Katalog Polscy kompozytorzy

Muzyka w roli głównej. Polscy kompozytorzy w amerykańskim przemyśle filmowym, 2 lipca – 17 grudnia 2023, oprac. Karol Kucharski, s. 128.

Katalog jest pamiątką jednej z najbardziej niekonwencjonalnych wystaw zorganizowanych przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Wydawnictwo jest dwujęzyczne - mogą z niego korzystać Czytelnicy polsko- jak i anglojęzyczni. Znajdziemy w nim zarysy biograficzne siedmiu polskich kompozytorów, bohaterów ekspozycji przygotowanej w 2023 r. przez wareckie muzeum: Bronisława Kapera, Henryka Warsa, Krzysztofa Komedy, Krzysztofa Pendereckiego, Zbigniewa Preisnera, Wojciecha Kilara oraz Jana A.P. Kaczmarka.

Teksty te nie są jednak standardowymi, encyklopedycznymi biogramami. Narracja została osadzona na zaangażowaniu twórców muzycznych w amerykański świat filmu. Znajdziemy w nich wiele ciekawostek. Jedna z nich zdradza kto z polskich kompozytorów stworzył wspólnie ze słynnym aktorem Richard’em Gere’m utwór, który potem zabrzmiał w znanym hollywoodzkim filmie.