DOP2017 04046W dniach 23-26 maja finaliści V edycji Konkursu historyczno-marynistycznego DWA OBLICZA PUŁASKIEGO pojechali w nagrodę na wycieczkę do Trójmiasta oraz na finał konkursu, który został rozstrzygnięty na „ORP Gen. K. Pułaski” w Porcie Wojennym w Gdyni.

Z dwudziestu uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa mazowieckiego zakwalifikowanych do finału, do Gdyni wyjechało ostatecznie 18 osób. Wraz z nimi członkowie jury konkursu - pracownicy muzeum oraz wicestarosta grójecki Dariusz Piątkowski, który reprezentował Zarząd powiatu grójeckiego, Organizatora muzeum. W Gdyni powitał młodzież dowódca „ORP Gen. K. Pułaski” kmdr por. Paweł Werner. Pierwszy dzień poświęcono nie tylko na podróż do Gdyni, ale także na zwiedzanie centrum miasta, Skweru Kościuszki i spacery po plaży. Drugi dzień był ważny dla finalistów, ponieważ od rana na okręcie czekały na nich sprawnościowe zadania, związane z rozstrzygnięciem III etapu konkursu. Rzut kołem ratunkowym, zakładanie kombinezonu ratunkowego na czas, wiązanie węzłów marynarskich – to tylko niektóre zadania w teście sprawności żołnierskiej. Finaliści poradzili sobie z nimi bardzo dobrze. Wielkie wrażenie na uczestnikach finału zrobił okręt, który mogli zwiedzać, zadawać pytania i rozmawiać z członkami załogi. Po wysiłku fizycznym, dowódca kmdr por. Paweł Werner zaprosił wszystkich na obiad w stołówce okrętowej czyli mesie. Po południu młodzież mogła zwiedzić dwa gdyńskie muzea: Muzeum Marynarki Wojennej oraz Muzeum Miasta Gdyni z nowoczesną ekspozycją pt. „Gdynia-dzieło otwarte”. Wieczorem wybrano się na wycieczkę do Sopotu, spacery po molo i plaży.

Z kolei trzeci dzień rozpoczął się od zwiedzania Akademii Marynarki Wojennej, gdzie młodzież miała okazję poznać strukturę uczelni, jej kierunki kształcenia, ale także dwa symulatory: sterowania okrętami i symulator strzelecki Śnieżnik. Niespodzianką dla wszystkich uczestników wycieczki był specjalny pokaz w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków, z udziałem zawodowych oficerów trenujących w ośrodku. Ciemność, burza, wiatr, helikopter spadający do morza, akcja ratunkowa jak z filmu – wszystko to można było zobaczyć w tym jednym z najbardziej elitarnych ośrodków w Polsce. Wielką atrakcją była również wizyta na okręcie podwodnym „ORP ORZEŁ”. Po południu tego dnia udało się zorganizować zwiedzanie jednego z najnowszych i najgłośniejszych muzeów w Polsce – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Minimum trzy godziny zwiedzania przebiegło w mig. Muzeum zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Rozmach architektoniczny budynku, nowoczesne technologie i emocjonalna, jakże trudna opowieść o II wojnie i ludzkich przeżyciach. Wieczorem pozostał już tylko spacer po gdańskiej starówce.

Ostatni, czwarty dzień wyjazdu to wielkie emocje i ogłoszenie wyników konkursu na pokładzie ORP „Gen. K. Pułaski”. To była wyjątkowa uroczystość z udziałem Patrona Honorowego konkursu Podsekretarza Stanu z Ministerstwa Obrony Narodowej – Prof. Wojciecha Fałkowskiego. W obecności członków załogi, dowódcy okrętu kmdr. por. Pawła Wernera, dowódcy 3. Flotylli Okrętów kontradmirała Krzysztofa Jaworskiego, wiceminister Obrony Narodowej wręczył finalistom nagrody i pamiątkowe dyplomy. Nagrody od Zarządu powiatu grójeckiego wręczył laureatom wicestarosta Dariusz Piątkowski. Po zsumowaniu wszystkich trzech etapów konkursu zwyciężył Krystian Czubak uczeń Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie z punktacją 401 pkt. Na drugim miejscu uplasowała się Natalia Kościanek – uczennica Licem Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego z Warki, z punktacją 320 pkt. Nagrodą dla tej dwójki Zwycięzców będzie rejs szkoleniowy jachtem Marynarki Wojennej, po portach Bałtyku w dniach 7-11 sierpnia 2017 r. Serdecznie gratulujemy Krystianowi i Natalii oraz wszystkim Laureatom konkursu.

Wspólne zdjęcia na pokładzie „ORP Gen. K. Pułaski” zakończyły V edycję konkursu.

Serdecznie dziękujemy Dowódcy ORP „Gen. K. Pułaski” i Załodze za współpracę. Dziękujemy za wsparcie Władz Powiatu Grójeckiego, wszystkich Partnerów i Sponsorów. Podziękowania należą się wszystkim Uczestnikom konkursu i Opiekunom młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z całego Mazowsza.

Klasyfikacja generalna (PDF)

Fot. Rafał Donica