IMG 024319.08.2017

Opaleni i szczęśliwi wrócili z rejsu!

W dniach 7-13 sierpnia zwycięscy V edycji konkursu DWA OBLICZA PUŁASKIEGO – Natalia Kościanek z Liceum Ogólnokształcącego im. P. Wysockiego w Warce oraz Krystian Czubak z Zespołu Szkół w Sochaczewie – brali udział w rejsie jachtem szkoleniowym Marynarki Wojennej.

Wraz z członkami załogi ORP „Gen. K. Pułaski” żeglowali po morzu oraz zwiedzali polskie porty. Byli. m.in. w Jastarni, Pucku, Helu, Górkach Zachodnich i Gdańsku.

Uczestnicy wyprawy zdobywali wiedzę teoretyczną oraz praktyczną związaną z żeglowaniem, nawigacją, zasadami obowiązującymi podczas morskich wypraw. Ich opiekunowie nie mieli jednak żadnych obaw. W końcu laureaci konkursu historyczno-marynistycznego Dwa Oblicza Pułaskiego nie raz udowodnili, że posiadają doskonałą sprawność, zręczność i inteligencję. Wypłynięcie w morze było na swój sposób kolejną próbą – sprawdzianem charakteru.

Szczególnie wymagające okazały się ostatnie dni rejsu, ponieważ nie obyło się bez... sztormu. W nocy niebo przysłoniły ciemne chmury, nadeszła burza. Wiatr osiągał w porywach 100 km/h, może nawet więcej. Spienione fale uderzały o burtę. Dzielna załoga jachtu wytrwała całą noc stojąc na kotwicy.

Wielu atrakcji finalistom dostarczył nie tylko sam rejs, ale również liczne imprezy, które odbywały się w tym samym czasie. Warto wspomnieć o pokazach lotniczych Gdynia AeroBaltic. Było to podniebne show, na które oprócz akrobacji składała się także pirotechniczna strona. Podczas pobytu w Gdańsku uczestnicy rejsu mieli przyjemność wziąć udział w Jarmarku św. Dominika. Impreza trwająca 3 tygodnie jest jedną z największych tego typu inicjatyw w Europie.

W niedzielę 13 sierpnia szczęśliwi powrócili do domu. Jak sami mówią ten rejs był dla nich niezapomnianą przygodą oraz wspaniałą okazją by poznać marynarskie życie. Czy rosną nam młode wilki morskie?

Pierwsza edycja konkursu historyczno-marynistycznego DWA OBLICZA PUŁASKIEGO odbyła się na przełomie 2006 i 2007 r. Od samego początku organizatorami wydarzenia są Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i ORP „Gen. Kazimierz Pułaski”. W tym roku po raz pierwszy inicjatywa została skierowana do uczniów z całego Mazowsza. Warto wspomnieć, że z każdą edycją zainteresowanie konkursem jest coraz większe.

 

 
DOP finał30.05.2017

Konkurs DWA OBLICZA PUŁASKIEGO rozstrzygnięty

 

W dniach 23-26 maja finaliści V edycji Konkursu historyczno-marynistycznego DWA OBLICZA PUŁASKIEGO pojechali w nagrodę na wycieczkę do Trójmiasta oraz na finał konkursu, który został rozstrzygnięty na „ORP Gen. K. Pułaski” w Porcie Wojennym w Gdyni.

Z dwudziestu uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa mazowieckiego zakwalifikowanych do finału, do Gdyni wyjechało ostatecznie 18 osób. Wraz z nimi członkowie jury konkursu - pracownicy muzeum oraz wicestarosta grójecki Dariusz Piątkowski, który reprezentował Zarząd powiatu grójeckiego, Organizatora muzeum. W Gdyni powitał młodzież dowódca „ORP Gen. K. Pułaski” kmdr por. Paweł Werner. Pierwszy dzień poświęcono nie tylko na podróż do Gdyni, ale także na zwiedzanie centrum miasta, Skweru Kościuszki i spacery po plaży. Drugi dzień był ważny dla finalistów, ponieważ od rana na okręcie czekały na nich sprawnościowe zadania, związane z rozstrzygnięciem III etapu konkursu. Rzut kołem ratunkowym, zakładanie kombinezonu ratunkowego na czas, wiązanie węzłów marynarskich – to tylko niektóre zadania w teście sprawności żołnierskiej. Finaliści poradzili sobie z nimi bardzo dobrze. Wielkie wrażenie na uczestnikach finału zrobił okręt, który mogli zwiedzać, zadawać pytania i rozmawiać z członkami załogi. Po wysiłku fizycznym, dowódca kmdr por. Paweł Werner zaprosił wszystkich na obiad w stołówce okrętowej czyli mesie. Po południu młodzież mogła zwiedzić dwa gdyńskie muzea: Muzeum Marynarki Wojennej oraz Muzeum Miasta Gdyni z nowoczesną ekspozycją pt. „Gdynia-dzieło otwarte”. Wieczorem wybrano się na wycieczkę do Sopotu, spacery po molo i plaży.

Z kolei trzeci dzień rozpoczął się od zwiedzania Akademii Marynarki Wojennej, gdzie młodzież miała okazję poznać strukturę uczelni, jej kierunki kształcenia, ale także dwa symulatory: sterowania okrętami i symulator strzelecki Śnieżnik. Niespodzianką dla wszystkich uczestników wycieczki był specjalny pokaz w Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków, z udziałem zawodowych oficerów trenujących w ośrodku. Ciemność, burza, wiatr, helikopter spadający do morza, akcja ratunkowa jak z filmu – wszystko to można było zobaczyć w tym jednym z najbardziej elitarnych ośrodków w Polsce. Wielką atrakcją była również wizyta na okręcie podwodnym „ORP ORZEŁ”. Po południu tego dnia udało się zorganizować zwiedzanie jednego z najnowszych i najgłośniejszych muzeów w Polsce – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Minimum trzy godziny zwiedzania przebiegło w mig. Muzeum zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Rozmach architektoniczny budynku, nowoczesne technologie i emocjonalna, jakże trudna opowieść o II wojnie i ludzkich przeżyciach. Wieczorem pozostał już tylko spacer po gdańskiej starówce.

Ostatni, czwarty dzień wyjazdu to wielkie emocje i ogłoszenie wyników konkursu na pokładzie ORP „Gen. K. Pułaski”. To była wyjątkowa uroczystość z udziałem Patrona Honorowego konkursu Podsekretarza Stanu z Ministerstwa Obrony Narodowej – Prof. Wojciecha Fałkowskiego. W obecności członków załogi, dowódcy okrętu kmdr. por. Pawła Wernera, dowódcy 3. Flotylli Okrętów kontradmirała Krzysztofa Jaworskiego, wiceminister Obrony Narodowej wręczył finalistom nagrody i pamiątkowe dyplomy. Nagrody od Zarządu powiatu grójeckiego wręczył laureatom wicestarosta Dariusz Piątkowski. Po zsumowaniu wszystkich trzech etapów konkursu zwyciężył Krystian Czubak z Sochaczewa z punktacją 401 pkt. Na drugim miejscu uplasowała się Natalia Kościanek z Warki z punktacją 320 pkt. Nagrodą dla tej dwójki Zwycięzców będzie rejs szkoleniowy jachtem Marynarki Wojennej, po portach Bałtyku w dniach 7-11 sierpnia 2017 r. Serdecznie gratulujemy Krystianowi i Natalii oraz wszystkim Laureatom konkursu.

Wspólne zdjęcia na pokładzie „ORP Gen. K. Pułaski” zakończyły V edycję konkursu.

Serdecznie dziękujemy Dowódcy ORP „Gen. K. Pułaski” i Załodze za współpracę. Dziękujemy za wsparcie Władz Powiatu Grójeckiego, wszystkich Partnerów i Sponsorów. Podziękowania należą się wszystkim Uczestnikom konkursu i Opiekunom młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z całego Mazowsza.


Klasyfikacja generalna (PDF)

Galeria zdjęć z finału konkursu


 

konkursdwaoblicza05a25.04.2017

Konkurs DWA OBLICZA PUŁASKIEGO - materiał do prezentacji multimedialnych

Już za niespełna miesiąc laureaci wyłonieni po II etapie V edycji konkursu DWA OBLICZA PUŁASKIEGO wyruszą na czterodniową wycieczkę do Trójmiasta, gdzie wezmą udział w WIELKIM FINALE.

By mieć szansę na końcowy sukces każdy z konkursowiczów powinien przygotować prezentację multimedialną, której temat i wymogi techniczne określone są w regulaminie.

Zbiór materiałów ikonograficznych, które można wykorzystać przy opracowywaniu prezentacji (wraz z dokumentem zapewniającym ich właściwą identyfikacje) zamieszczamy do pobrania poniżej. Pamiętać jednak należy, że jest to jedynie materiał pomocniczy dotyczący w głównej mierze Kazimierza Pułaskiego jako postaci historycznej. Nie ma tu zbyt wielu fotografii poświęconych ORP „Gen. K. Pułaski”. Organizatorzy zachęcają finalistów by wykorzystali inne zasoby Internetu (w tym strony zagraniczne), prywatne i literaturę do zdobycia ciekawych i nietuzinkowych materiałów, tak graficznych jak i informacyjnych, które zastosują w prezentacji.

Finaliści! Pamiętajcie, że prezentację multimedialną należy przygotować tylko i wyłącznie w programie Microsoft PowerPoint. Może ona zawierać najwyżej 30 slajdów, a jej rozmiar nie może przekroczyć 150 MB. Płyta CD/DVD z nagraną prezentacją należy opisać zgodnie z wytycznymi zawartymi w regulaminie i pierwszego dnia pobytu w Trójmieście przekazać ją do przedstawiciela Organizatora.

 
 

 

DOPcz03 00112.04.2017

Znamy Finalistów konkursu DWA OBLICZA PUŁASKIEGO

10 kwietnia odbył się II etap konkursu historyczno-marynistycznego DWA OBLICZA PUŁASKIEGO, kierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu woj. mazowieckiego.

Konkurs organizuje Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego oraz Dowództwo ORP „Gen. K. Pułaski”. II etap – to test sprawności fizycznej, do którego zostało zakwalifikowanych 52 osoby. Ostatecznie do zmagań sportowych przystąpiło 39 uczniów z 17 szkół z różnych stron Mazowsza.

Rywalizacja rozpoczęła się na stadionie lekkoatletycznym przy ulicy Mostowej w Warce. W grupie dziewcząt najszybsza była Natalia Kościanek z LO im. P. Wysockiego z Warki. Bardzo dobrze zaprezentowały się również: Amanda Sawina z I LO PUL w Wołominie oraz Katarzyna Glimasińska z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach. Wśród chłopców najszybciej pobiegł lider konkursu po I etapie: Krystian Czubak z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie. Tuż za nim uplasowali się: Artur Lemański z I LO im. Gen. J. Bema w Ostrołęce, Wojciech Domański z Zespołu Szkół im. M.Curie – Skłodowskiej w Mińsku Mazowieckim oraz Jakub Łukasik z ZSP im. W. Witosa w Jasieńcu.

Po zakończeniu zmagań biegowych przeniesiono się na obiekt Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, gdzie na basenie rozegrano konkurencję pływacką. Tu, wśród dziewcząt, ponownie najlepsza okazała się Natalia Kościanek z LO im. P. Wysockiego z Warki, a wśród chłopców najlepszy czas osiągnął Jan Karpiński z I LO im. Gen. J. Bema w Ostrołęce.

Ostatecznie w II etapie konkursu triumfowała Natalia Kościanek, a tuż za nią uplasowali się: Jan Karpiński i Antoni Świerczewski z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego im. C. Plater- Zyberkówny w Piasecznie.

W klasyfikacji generalnej konkursu (po zsumowaniu punktów z I i II etapu) nadal na pierwszym miejscu jest Krystian Czubak z Sochaczewa i to on pojedzie na Wielki Finał konkursu do Gdyni z największą zaliczką punktową. Wraz z nim na 4-dniową wycieczkę do Trójmiasta i na „ORP Gen. K. Pułaski” wyruszą:

- Natalia Kościanek z LO im. P. Wysockiego z Warki,
- Jan Karpiński z I LO im. Gen. J. Bema w Ostrołęce,
- Katarzyna Glimasińska z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach,
- Wojciech Domański z Zespołu Szkół im. M. Curie – Skłodowskiej w Mińsku Mazowieckim
- Antoni Świerczewski z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego im. C. Plater Zyberkówny w Piasecznie,
- Piotr Laszczka z I LO PUL w Wołominie,
- Jakub Kosiorek z LO im. P. Skargi w Grójcu,
- Filip Polubiec z ZSP im. W. Witosa w Jasieńcu,
- Przemysław Zieliński z Zespołu Szkół Poligraficznych w Warszawie,
- Damian Kozakiewicz z I LO PUL w Wołominie,
- Amanda Sawina z I LO PUL w Wołominie
- Kacper Cicholski z Zespołu Szkół nr 2 im. A. Mickiewicza w Ciechanowie,
- Michał Madej z LO im. P. Wysockiego w Warce,
- Sebastian Morawski z Zespołu Szkół nr 4 im. Obrońców Mławy z Września 1939 r. w Mławie,
- Mateusz Sieradzki z ZSP im. W. Witosa w Jasieńcu,
- Julia Ślesicka z Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego im. C. Plater Zyberkówny w Piasecznie,
- Mateusz Lockley z LO im. Piotra Wysockiego w Warce,
- Jan Domański z LO im. mjra H. Sucharskiego w Sierpcu ,
- Piotr Pater z ZSP im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec-Grójec” w Grójcu.

Finalistom konkursu gratulujemy! Wszystkim uczestnikom II etapu dziękujemy za sportową rywalizację. Podziękowania kierujemy również do Partnerów II etapu konkursu: Burmistrza Warki Pana Dariusza Gizki, Centrum Sportu i Rekreacji w Warce na czele z dyrektorem Marianem Górskim i kierownikiem pływalni Jackiem Lisowskim, Instytutu Pamięci Narodowej, Wydawnictwa Dolnośląskiego, Teatru Kamienica w Warszawie, firmy Auto-Kurs Andrzej Majewski z Warki. Szczególne podziękowania należą się Panu Marcinowi Banachowi – sędziemu głównego zawodów, Grzegorzowi Dacka – kierownikowi wyścigów, Adamowi Gablerowi – sędziemu startowemu, Danielowi Witanowi – sędziemu celowniczemu, sędziom torowym: Agacie Kacprzak, Patrykowi Olejnikowi, Michałowi Przybylskiemu, Aleksandrze Cieplak, Aleksandrze Kacprzak, Jakubowi Smodrzakowi, sędziom nawrotowym: Wiktorowi Kacprzakowi, Krystianowi Chojnackiemu, Aleksandrze Baczyńskiej oraz sekretariatowi zawodów w osobach: Pawła Adamczyka, Martyny Osińskiej, Zuzanny Śliwy, Martyny Olejnik i Natalii Prokopczyk.

Galeria zdjęć - II etap


 DOPetap2201716.03.2017

Wytyczne do II etapu konkursu DWA OBLICZA PUŁASKIEGO

10 kwietnia, na obiektach zarządzanych przez Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, przeprowadzony zostanie II etap konkursu DWA OBLICZA PUŁASKIEGO – test sprawnościowy.

 

Kompleks lekkoatletyczny przy ulicy Mostowej stanie się areną zmagań biegowych, a na krytej pływalni Olimpic odbędą się zawody pływackie. Komisja Konkursowa ogłosiła specjalne wytyczne (do pobrania poniżej), które usprawnią przeprowadzenie II etapu konkursu. Prosimy wszystkich uczestników oraz ich opiekunów o uważne zapoznanie się z treścią tego dokumentu – jego znajomość pozwoli na lepsze przygotowanie się do zmagań konkursowych i pomoże uniknąć nieporozumień.

 
Pliki do pobrania:

 

DOP2017076.03.2017

Wyniki I etapu konkursu „DWA OBLICZA PUŁASKIEGO”

Do I etapu V edycji konkursu ostatecznie przystąpiło 88 uczniów z 22 szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa mazowieckiego.

Komisja Konkursowa do II etapu, zgodnie z regulaminem, zakwalifikowała 52 uczniów. W tegorocznej edycji konkursu dopuszczenie do II etapu zagwarantowało uzyskanie z testu merytorycznego min. 25 pkt. (na 60 możliwych). 

Poniżej przedstawiamy listę osób, które zakwalifikowały się do II etapu konkursu (w kolejności punktowej):

 1. Czubak Krystian, Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 roku w Sochaczewie (51 pkt)
 2. Glimasińska Katarzyna, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach (39 pkt)
 3. Traczyk Bartłomiej, I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach (37 pkt)
 4. Stefan Adrian, Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu (35 pkt)
 5. Domański Wojciech, Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Mińsku Mazowieckim (34 pkt)
 6. Karpiński Jan, I Liceum Ogólnokształcące im. Generała Józefa Bema w Ostrołęce (34 pkt)
 7. Laszczka Piotr, I Liceum Ogólnokształcące PUL w Wołominie (34 pkt)
 8. Lech Michał, Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. J. Popiełuszki w Łazach (34 pkt)
 9. Lockley Mateusz, Liceum Ogólnokształcące im. P. Wysockiego w Warce (34 pkt)
 10. Piersa Ewa, I Liceum Ogólnokształcące im. Generała Józefa Bema w Ostrołęce (34 pkt)
 11. Lemański Artur, I Liceum Ogólnokształcące im. Generała Józefa Bema w Ostrołęce (32 pkt)
 12. Nowak Julia, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta w Radomiu (32 pkt)
 13. Ślesicka Julia, Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Cecylii Plater-Zyberkówny w Piasecznie (32 pkt)
 14. Warych Michał, Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu (32 pkt)
 15. Domański Jan, Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu (31 pkt)
 16. Sawina Amanda, I Liceum Ogólnokształcące PUL w Wołominie (31 pkt)
 17. Madej Michał, Liceum Ogólnokształcące im. P. Wysockiego w Warce (30 pkt)
 18. Mróz Kamil, IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach (30 pkt)
 19. Kosiorek Jakub, Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu (29 pkt)
 20. Olak Piotr, Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu (29 pkt)
 21. Pater Piotr, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec w Grójcu, (29 pkt)
 22. Amanowicz Mateusz, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach (28 pkt)
 23. Chmielewski Krystian, Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Mińsku Mazowieckim (28 pkt)
 24. Grochal Natalia, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec w Grójcu (28 pkt)
 25. Mikos Filip, Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej – Curie w Mińsku Mazowieckim (28 pkt)
 26. Pękul Aleksandra, I Liceum Ogólnokształcące PUL w Wołominie (28 pkt)
 27. Cicholski Kacper, Zespół Szkół nr 2 im. A. Mickiewicza w Ciechanowie (27 pkt)
 28. Michalak Marcin, IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach (27 pkt)
 29. Plewka Wojciech, I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach (27 pkt)
 30. Podlewski Kacper, Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Cecylii Plater-Zyberkówny w Piasecznie (27 pkt)
 31. Polubiec Filip, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Jasieńcu (27 pkt)
 32. Barszcz Magdalena, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Jasieńcu (26 pkt)
 33. Frydrykiewcz Dawid, Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu (26 pkt)
 34. Kraszewski Mateusz, IV Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach (26 pkt)
 35. Łukasik Jakub, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Jasieńcu (26 pkt)
 36. Maciejewska Julia, Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu (26 pkt)
 37. Świerczewski Antoni, Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Cecylii Plater-Zyberkówny w Piasecznie (26 pkt)
 38. Wargala Eliza, Liceum Ogólnokształcące im. P. Wysockiego w Warce (26 pkt)
 39. Zieliński Przemysław, Zespół Szkół Poligraficznych im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie (26 pkt)
 40. Czarnecki Kamil, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi (25 pkt)
 41. Dryja Maciej, V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta w Radomiu (25 pkt)
 42. Gontarzewska Milena, I Liceum Ogólnokształcące im. Generała Józefa Bema w Ostrołęce (25 pkt)
 43. Kaczyńska Alicja, I Liceum Ogólnokształcące im. Generała Józefa Bema w Ostrołęce (25 pkt)
 44. Kościanek Natalia, Liceum Ogólnokształcące im. P. Wysockiego w Warce (25 pkt)
 45. Kozakiewicz Damian, I Liceum Ogólnokształcące PUL w Wołominie (25 pkt)
 46. Liszewski Mateusz, Zespół Szkół nr 2 im. A. Mickiewicza w Ciechanowie (25 pkt)
 47. Morawski Sebastian, Zespołu Szkół nr 4 im. Obrońców Mławy z Września 1939 r. w Mławie (25 pkt)
 48. Ogrodowczyk Daniel, Zespołu Szkół nr 4 im. Obrońców Mławy z Września 1939 r. w Mławie (25 pkt)
 49. Sasin Bartłomiej, I Liceum Ogólnokształcące PUL w Wołominie (25 pkt)
 50. Sieradzki Mateusz, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Jasieńcu (25 pkt)
 51. Trafidło Weronika, Zespołu Szkół nr 4 im. Obrońców Mławy z Września 1939 r. w Mławie (25 pkt)
 52. Wnuk Żaneta, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec w Grójcu (25 pkt)

SERDECZNIE GRATULUJEMY!
Przypominamy, że w II etapie uczestnicy zmierzą się z testem sprawnościowym składającym się z dwóch konkurencji, które zostaną rozegrane na czas: pływanie na dystansie 50 m, bieg na dystansie 666 m.
Etap II zostanie zorganizowany na terenie miasta Warki (basen i stadion miejski) 10 kwietnia 2017 r.

Protokół z przeprowadzenia I etapu V edycji konkursu DWA OBLICZA PUŁASKIEGO jest do wglądu w siedzibie Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. Szczegółowe wyniki zostaną przekazane do szkół, których uczniowie wzięli udział w I etapie konkursu oraz zostaną wywieszone przy wejściu do Centrum Edukacyjno-Muzealnego znajdującego się na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Warce-Winiarach.

Członkowie Komisji Konkursowej:

Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego
Karol Kucharski – historyk, Muzeum im. K. Pułaskiego
Bartłomiej Kuna – historyk, Muzeum im. K. Pułaskiego

Galeria zdjęć - I etap


7.02.2017

Nabór do konkursu „Dwa oblicza Pułaskiego” zamknięty - I etap odbędzie się 28 lutego!

6 lutego upłynął termin przyjmowania zgłoszeń do udziału w V edycji konkursu historyczno-marynistycznego „Dwa oblicza Pułaskiego” skierowanego do młodzieży szkół średnich z całego województwa mazowieckiego.
Do udziału zgłosiło się 105 osób z 23 placówek oświatowych: Technikum im. T. Nocznickiego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, Liceum Ogólnokształcące im. P. Wysockiego w Warce, Zespółu Szkół Katolickich na Bielanach w Warszawie, Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych im. Bohaterów Walki z Faszyzmem w Zwoleniu, Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. J. Popiełuszki w Łazach, Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Bohaterów Walk nad Bzurą 1939 roku w Sochaczewie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. W. Witosa w Jasieńcu, Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Królowej Jadwigi w Mariówce, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach, I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach, IV Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach, V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. R. Traugutta w Radomiu, Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Mińsku Mazowieckim, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Armii Krajowej Obwodu Głuszec-Grójec w Grójcu, Zespołu Szkół nr 4 im. Obrońców Mławy z Września 1939 r. w Mławie, IV Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Warszawie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Józefa Bema w Ostrołęce, Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu, Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu, Zespołu Szkół nr 2 im. A. Mickiewicza w Ciechanowie, Zespołu Szkół Poligraficznych im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Rolniczego Centrum Ustawicznego w Piasecznie im. Cecylii Plater-Zyberkówny, I Liceum Ogólnokształcącego PUL w Wołominie.

I etap konkursu „Dwa oblicza Pułaskiego” (test wiedzy) odbędzie się 28 lutego (wtorek) o godz. 11.00 w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce.


2.02.2017

V Edycja Konkursu „Dwa oblicza Pułaskiego”

Dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i Dowódca fregaty ORP „Gen. K. Pułaski” uprzejmie zapraszają młodzież szkół ponadgimnazjalnych województwa Mazowieckiego do udziału w Konkursie historyczno-marynistycznym „Dwa oblicza Pułaskiego”.

V edycja konkursu, zbiega się z Jubileuszem 50–lecia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, który przypada w 2017 roku. Dlatego Organizatorzy przygotowali dla młodzieży wyjątkowe nagrody.

Celem konkursu jest propagowanie wiedzy na temat polsko-amerykańskiego bohatera walk niepodległościowych – Kazimierza Pułaskiego, patrona muzeum i okrętu, upowszechnianie wiedzy historycznej oraz kształtowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia Polaków.

Nagrodą główną w konkursie dla 2 zwycięzców jest udział w 5-dniowym rejsie szkoleniowym jachtem Marynarki Wojennej RP po portach Morza Bałtyckiego w dniach
7-11 sierpnia 2017 r., wspólnie z członkami Załogi ORP „Gen. K. Pułaski”. Niezwykłą przygodą dla 20 zwycięzców II etapu konkursu jest udział w 4-dniowej wycieczce do Trójmiasta i udział w Wielkim Finale konkursu w Porcie Wojennym w Gdyni oraz na fregacie ORP „Gen. K. Pułaski”. Dodatkowo organizatorzy przewidują nagrody rzeczowe oraz dyplomy pamiątkowe dla wszystkich uczniów uczestniczących w konkursie.

Konkurs trwa od 1 stycznia do 31 maja 2017 roku i składa się z 3 etapów: test merytoryczny, test sprawnościowy, Wielki Finał w Gdyni.
Patronat Honorowy nad obchodami Jubileusz 50-lecia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego sprawują: Marszałek Senatu RP, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Spraw Zagranicznych, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Powiatu Grójeckiego i Burmistrz Warki.

Serdecznie zachęcamy i zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

 mgr Iwona Stefaniak
Dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce 
 kmdr por. Paweł Werner
Dowódca ORP „Gen. K. Pułaski”

Pliki do pobrania (PDF):

 1. Regulamin konkursu
 2. Załącznik nr 1
 3. Załącznik nr 2
 4. Załącznik nr 3
 5. Wystawa o Kazimierzu Pułaskim
 6. Plakat

Patronat Honorowy:

patronat DOP

Sponsorzy konkursu:

Bank Spółdzielczy w Jasieńcu
Trans-Med Dariusz Witkowski
Apteka Tarczyńscy w Warce
Twój Owoc Sp. z o.o. Wichradz
DONIMET - Producent drzwi specjalistycznych

Partnerzy konkursu:

Powiat Grójecki
Miasto i Gmina Warka
Centrum Sportu i Rekreacji w Warce
Instytut Pamięci Narodowej
Wydawnictwo Dolnośląskie
PSP nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Teatr Kamienica w Warszawie

Galeria zdjęć znajduje się na stronie internetowej pod adresem::
https://www.muzeumpulaski.pl/aktualnosci/198-v-edycja-konkursu-dwa-oblicza-pulaskiego#sigProIdfaeea5998b