wystawa Pilsudski2018Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zapraszamy Państwa na wyjątkową wystawę, dedykowaną Niepodległej.

Na ekspozycji zobaczą Państwo bardzo interesujący i cenny zbiór z prywatnej kolekcji, dotyczący postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego i polskich dążeń niepodległościowych. Zostaną pokazane m. in.: plakiety, popiersia, redukcje pomników, portrety, karykatury, fotografie i inne pamiątki. Ciekawostkami są: pośmiertna maska Józefa Piłsudskiego odlana z brązu, papieros Marszałka - „Marszałkowski” czy liść z wieńca pogrzebowego od Prezydenta RP Ignacego Mościckiego na trumnę Józefa Piłsudskiego. Wśród prezentowanych obiektów spotkamy dzieła wybitnych artystów takich jak: Pius Weloński, prof. Jan Raszka, Józef Aumiller, Kazimierz Chodziński, Olga Niewska czy Bracia Łopieńscy.
Ekspozycja tego cennego zbioru w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest ważnym przyczynkiem do szerzenia wiedzy o Pierwszym Marszałku Polski Józefie Piłsudskim. Dowodzi również, że także w czasach współczesnych prywatni kolekcjonerzy, z umiłowania historii i sztuki, mogą współpracować z muzeami, a tym samym przysłużyć się edukacji historycznej i podnoszeniu świadomości narodu. Składamy serdeczne podziękowania kolekcjonerowi Panu Arturowi Sawie za użyczenie swoich zbiorów do wareckiego muzeum.

Wystawa będzie czynna w bibliotece pałacu Pułaskich od 1 grudnia 2018 r. do 28 lutego 2019 r.

Serdecznie zapraszam i polecam.
Iwona Stefaniak