konc 009W sobotę 30 marca odbył się XIX „Wieczór z Kulturą". Gościliśmy dwóch utalentowanych muzyków, którzy w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległośc, w 2018 r. postanowili uhonorować wybitnych polskich kompozytorów I poł. XX w.: Aleksandra Tansmana, Władysława Szpilmana, Józefa Kofflera, Roman Padlewskiego i Karola Rathausa, których życie zostało naznaczone piętnem wojny i prześladowań.

Mateusz Strzelecki – skrzypek i Andrzej Paweł Ślązak – pianista, zatytułowali koncert, podobnie jak swoją płytę „Dedykacja”. W kameralnej atmosferze muzeum dali wyśmienity koncert, przeplatany rozmową o kompozytorach i muzyce. Goście mieli okazję usłyszeć kompozycje mniej znane takie jak: Berceuse na skrzypce i fortepian Romana Padlewskiego, I Sonatę na skrzypce i fortepian op. 14 Karola Rathausa, Suitę fortepianową „Życie Maszyn" Władysława Szpilmana, „5 Utworów na skrzypce i fortepian" Aleksandra Tansmana czy „Dedication & Allegro” op. 64 na skrzypce i fortepian Karola Rathausa. Muzyka ta, stojąca na światowym poziomie, była zapomniana, często niszczona lub po prostu ukrywana przed światem. Dlatego tak ważne było dla muzyków, aby ujrzała światło dzienne w 100-lecie odzyskania niepodległości Polski.

W cyklu „Woeczór z Kulturą” staramy się zapraszać do muzeum twórców znanych i cenionych, ale przybliżamy również uzdolnionych artystów młodszego pokolenia czy wyjątkowe premiery. Tak było w sobotni wieczór w muzeum. Gratulujemy Panu Mateuszowi Strzeleckiemu i dr. Andrzejowi Pawłowi Ślązakowi wydania płyty „Dedykacja” i uzyskania stypendium Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta przez Mateusza Strzeleckiego, aby w Nowym Jorku badać dalej losy Karola Rathausa i kompozytorów emigracyjnych. Dziękujemy Artystom za wyjątkową ucztę muzyczną, a Gościom za wspólny wieczór.