Koncert Opania201701W sobotę 3 czerwca gościem XIV „Wieczoru z Kulturą” w muzeum był wybitny aktor, kabareciarz – Marian Opania. Artysta wszystkim znany, wszak w swoim dorobku ma wiele znakomitych kreacji filmowych, teatralnych i kabaretowych.

Tym razem zaprezentował recital „Moje fascynacje”, na który składały się utwory ważne dla samego Artysty, te które wywarły wpływ na jego drogę zawodową i do których niejednokrotnie powracał: m. in. monologi pióra Antoniego Słonimskiego oraz frywolne frazy Marcina Wolskiego. Nie zabrakło też kompozycji Brela, Okudżawy, Cohena, Wysockiego, Nohavicy będących wycinkiem z jego najnowszego projektu muzycznego.

Zwykły-niezwykły Marian Opania, jak sam o sobie mówi „taki trochę niewyprasowany”, dał fascynujący występ. Zderzenie przebojów Cohena z balladami Nohavicy, wesołe „Cukierki dla panienki” czy też „Romanse cygańskie” pokazały wszechstronność wykonawcy. Bez względu na konwencję urzekały swym pięknem, mądrością, a czasem dosadnym komentarzem otaczającej rzeczywistości. Traktowały o sprawach bliskich każdemu człowiekowi takich jak: miłość – ta szczęśliwa i nieszczęśliwa, nałogi, używki, życiowe wzloty i upadki. Do tego mnóstwo zabawnych, ironizujących komentarzy Artysty, które wprowadzały nieco kabaretowy nastrój i zachęcały publiczność do wspólnego śpiewu.

Jednym słowem- wyjątkowa podróż muzyczno-teatralna i niezwykle spotkanie! Każdy z Gości mógł znaleźć coś dla siebie.

Dziękujemy Gościom za kolejny udany „Wieczór z Kulturą”, Artyście zaś za podzielenie się swoimi fascynacjami...

Partnerzy spotkania: Angelika i Jarosław Nowociel

Fot. Rafał Donica