Narodowe Czytanie 2019W sobotę 7 września 2019 r., o godz. 16.00 Muzeum im Kazimierza Pułaskiego w Warce zaprasza na ósmą edycję Narodowego Czytania. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała, spośród stu propozycji, Nowele Polskie.

Na tarasie kawiarni Savannah przy CEM zaproszeni goście zaprezentują 8 noweli. Będą to: „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Szulca, „ Orka” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

Wybór nowel nie jest przypadkowy. „Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksja nad człowiekiem i społeczeństwem (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” – napisał w specjalnym liście Prezydent Andrzej Duda.

Lektura tej klasyki polskiej noweli – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne, szczególnie w historycznej i nastrojowej atmosferze parku na Winiarach, sprzyjać będzie głębokiej refleksji nad rolą literatury polskiej w pielęgnowaniu tradycji narodu polskiego.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tej pięknej akcji pod patronatem Prezydenta RP – Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie.

W celach organizacyjnych prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 02.09.2019r. tel. 48 667 22 67 lub mail: sekretariat@muzeumpulaski.pl

Serdecznie zapraszamy.