niepodlegla fin00119 marca, w imieniny Józefa, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zakończyło wystawę „Dla Niepodległej. Pamiątki patriotyczne z kolekcji Artura Sawy", poświęconą w znacznej mierze Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Finisaż ekspozycji był doskonałą okazją do rozmów z właścicielem kolekcji, ostatniego zwiedzania i uczestniczenia w prezentacji katalogu wystawy. Członek Zarządu powiatu grójeckiego Andrzej Zaręba podziękował Panu Sawie, za wypożyczenie kolekcji i pogratulował pasji. Na ręce kolekcjonera złożył specjalny list od starosty grójeckiego Krzysztofa Ambroziaka. Z kolei Iwona Stefaniak - dyrektor Muzeum podziękowała wszystkim, którzy pracowali nad wystawą i opracowaniem katalogu. Jednocześnie zaprezentowała katalog wystawy, który stanowi wyjątkową pamiątkę po obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Artur Sawa chętnie dzielił się z gośćmi spotkania swoją pasją, opowiadał ciekawostki na temat dzieł sztuki, które udało mu się nabyć. Dziękując za zorganizowanie wystawy podarował do zbiorów Muzeum plakietę konturową z popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, autorstwa Feliksa Robakowskiego z roku 1928. Muzeum zostało również obdarowane przez Panią Annę Łopieńską -Lipczyk (potomkinię Braci Łopieńskich), brązową kołatką z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki. Na zakończenie wieczoru odbył się mini recital fortepianowy w wykonaniu Anny Bednarczuk.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego dziękuje wszystkim gościom za wspólny wieczór wieńczący wystawę „Dla Niepodległej”.

Katalog wystawy można nabyć w kasie muzeum lub zamówić przez Internet.

fot. Rafał Donica